402 lira

Elektrik faturası ile ilgili herkesi çok yakından ilgilendiren açıklama. Çoğu kişi haberdar değil. 402 lira cebinizde kalabilir. Faturayı düşürüyor. Uzun vadede ise bu rakam 5 bin 290 lirayı buluyor. Klasik ampuller elektrik faturalarına olumsuz yansıyor. Yıllık faturaya etkisi 460 liraya kadar çıkıyor.

Ancak bir evdeki tüm ampuller LED ile değiştirilirse elektrik faturasını yıl bazında büyük oranda düşürüyor ve 8 kat daha tasarruflu. Normal ampul kullandığınızda ödediğiniz 140 lira fatura, LED ile 105 liraya düşüyor. Yani yüzde 25 oranında tasarruf ediyorsunuz… Milyonlarca kişiyi ilgilendiren elektrik faturasıyla ilgili önemli detaylar…

Çoğu kişi haberdar değil, faturayı yüzde 25 düşürüyor uzun vadede paranız büyük ölçüde cebinizde kalıyor. Elektrik düşkünü klasik veya halojen ampuller her yerde. Fakat bu lambalardan sadece 3 tanesini LED ampulle değiştirerek ayda 33.5 lira, yılda 402 lira kâr edebilirsiniz.

20 bin saate kadar kullanım ömrü olan LED’lerin bu sürede sağladığı fayda ise 5.290 lirayı buluyor. İşte aydınlatan hesap… Enerjinin gereği kadar ve bilinçli kullanılmasını sağlamak için her yıl ocak ayının ikinci haftası (bu yıl 11-18 Ocak tarihlerine denk geliyor) ‘Enerji Tasarrufu Haftası’ olarak kutlanıyor. Bu günler tasarruf alışkanlıklarının artırılması ve gelecek nesillere aktarılması için iyi bir fırsat. Bu kapsamda bugünkü konumuzu enerji tasarrufunda en kolay yollardan biri olan ‘aydınlatma ürünlerine’ ayırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir