42 Yıl nasıl sabredebilir

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde Geyikli mahallesinde yaşayan Muhammet Gören isimli bir vatandaş 46 yıl önce aldığı sıfır kamyoneti garaja kilitledi. 81 yaşındaki Muhammet Gören 1975 yılında sıfır kilometrede bir kamyonet satın aldı. Muhammet Gören ehliyeti olan yeğeni ile

yaylaya göç edenlerin eşyasını taşıdı ve yaylalarda sebze ve meyve sattı. Muhammet Gören yeğenin başka bir işe girmesi nedeniyle ve yolların bozuk olması nedeniyle kamyoneti kullanamadı. Gören bir süre sonra kamyoneti taş duvarlarla örülü bir garaja çekti.

EHLİYETİ YOKTU

Şoförlüğü olmayan ve ehliyeti olan yeğenin de başka bir işte çalışması nedeniyle kamyoneti kimse kullanamazdı. Muhammet Gören çocuklarının da ehliyeti olmaması nedeniyle kaza yapmalarından endişe duyarak kamyoneti garaja kilitledi. 81 yaşındaki Gören 11 yıl önce hayatını kaybetti. Sıfır olan kamyonet 9 bin 398 kilometrede garaja çekildi. Taş duvarlarla örülü bir garajda olan kamyonet yol seviyesinin düşürülmesi nedeniyle garajdan çıkartılamadı. Kamyonet 42 yıl boyunca taş duvarlarla örülü garajda hapis kaldı. 42 yıldır garajdan çıkartılamayan kamyonet tozlar içinde kaldı. Muhammet Gören’in oğulları şehir dışında yaşadıkları içi ilgilenemedikleri kamyoneti antika olarak satmak istiyor.

42 YILDIR GARAJDA

Muhammet Hacı Gören’in oğlu Bayram Gören, kamyoneti antika olarak satmayı düşündüklerini söyleyerek “5 kardeşiz. Arabamız 1975 model. Bu araba ile babam 4 yıl boyunca yazları Kadırga, Sisdağı ve Alaca Yaylasına sebze götürüp satılıyordu. O zamanlar arabayı halamın oğlu kullanıyordu daha sonra kendisi devlet dairesine girmişti, kardeşlerimin de şoförlüğü yoktu. Rahmetli babamda yollarımız bozuk olduğu için arabayı 1979 yılında buraya bıraktı. O zamandan beri de araba burada. Yani 40 yılı aşkındır burada duruyor.

Bakımını yapıyorduk son zamanlarda bakımından da vazgeçtik dolayısıyla burada kaldı. Şu an hepimizin arabası olduğu için buna pek gerek duymadık. Baba yadigarı olarak da satmayı bilmiyorum düşünebilir miyiz. Alıcı çıksa belki satabiliriz. Tamirat yapılmadı son zamanlarda yapmadık. 1980’li yıllarda yapılıyordu. Son zamanlarda gurbete çıkınca vazgeçildi. 1990 yılından sonra bakımını yapmadık diyebilirim. Çevremizden arabayı hapsettiler gibi söylentiler oldu. Biz de babamızın yadigarı olarak hiçbir şey düşünmüyoruz. O denemler arabayı 180 bin liraya alınmıştı. Şu an antika olarak satsak daha fazlaya gider. Hurdaya çok az gider. Biz antika olarak düşünüyoruz. Orijinaldir. 9 bin kilometrededir. Taliplisi olursa düşünürüz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir