600’ü bulacak

Altın fiyatlarında son dakika gelişmesi. Gram altın, Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle tüm zamanların gün kapanış zirvesine yakın bir seyir izliyor. Eğer gram altın fiyatı bugün 540 TL’ye ulaşır ya da günü 534 TL’nin yukarısında kapatırsa yeni bir rekor seviye görülmüş olacak.

Uzmanlar ise altın yatırımcılarını uyardı. Altın fiyatlarının son bir kez daha düşüş yaşayabileceğini söyleyen uzmanlar 500 lira seviyelerinin altın için alım fırsatı olarak gördüklerini belirtti. Uzmanlar ayrıca 540 lira seviyelerinde kapanışların gelmesi halinde altında yeni hedefin 600 lira olduğuna vurgu yaptı.

 

ONS ALTIN FİYATI

ABD’nin enflasyon verisi açıklamasının ardından hızla yükselen ons altın 1.800 doları görmüştü. Geçtiğimiz cuma gününden bu yana gerileyen ons altın, varlık alımı azaltımı takvimine dair beklentilerin fiyatlamalardan etkilenmişti. Üretimdeki düşüşün yarattığı belirsizliklerle yeniden yükselen ons altın, salı günü 1.775 dolar civarında işlem görüyor.

GRAM ALTIN FİYATI

Geçtiğimiz haftayı 530 lira seviyesinden kapatarak bu yılın zirvesine ulaşan gram altın, dolar/TL’deki yükselişle birlikte küresel altın fiyatlarını takip etmeye devam ediyor. Pazartesi gününe 526 TL civarında başlayan gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki paralel yükselişle 535 TL’ye kadar tırmandı.

Eğer gram altın fiyatı bugün 540 TL’ye ulaşır ya da günü 534 TL’nin yukarısında kapatırsa yeni bir rekor seviye görülmüş olacak.

“ALTIN ALMAK İÇİN SON FIRSATI BEKLEYİN”

Altın almak isteyen vatandaşların beklemesi gereken fiyatları belirten Piyasa Uzmanı İslam Memiş şöyle konuştu:

Ons altın fiyatının önümüzdeki birkaç hafta ben baskı altında kalma ihtimalini güçlü görüyorum. Altının ons fiyatında 1730 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme mümkün olabilir. Ancak ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı haftasında tekrar 1800 doların üzerini test etme olasılığı güçlü. Yani yatırımcılar altının ons fiyatında aşağıda 1730 dolar seviyesini destek, yukarıda ise 1800 dolar seviyesini direnç seviyesi olarak kabul edecek. Gram altın dolar kurunun etkisiyle 526 seviyesinde özellikle altının ons fiyatındaki bu gerileme devam ettikçe gram altın fiyatında 509 TL altında sevyelere sarkmalar mümkün olabilir.

Yani benim önggörü ve tahminlerime göre bu fiyatlardan ne döviz alınır ne de altın alınır. Ben bu fiyatları yüksek olduğunu ve son bir kez altın fiyatlarında geri çekilmeyi beklemeden maliyet yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Altın almayı ihmal etmiş ve Türk Lirası’nda kalmış olan yatırımcılar gram altında 500 – 508 TL aralığını beklemesi gerektiğini düşünüyorum.

HEDEF 600 LİRA

Uzmanlar ayrıca gram altında 540 seviyelernide kapanışların gelmesi halinde altında yıl sonu hedefinin 600 lira seviyeleri olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir