açıklanacak

Hafta sonu hafta içi y’asaklarıyla alakalı bütün Türkiye’nin gözü kulağı pazartesi günü yapılacak kabine toplantısına çevrilmiş durumda. Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları ve v’aka sayılarına göre kabinede yeni kararlar alınabilir Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mart’ta oluşturulan Bakanlar Kurulu (Kabine) toplantısının ardından düşük ve orta r’iskli illerde hafta sonu kısıtlamasının tamamen kaldırıldığını açıklarken r’iskli ve çok yüksek r’iskli illerde ise cumartesi günleri y’asağın kaldırıldığını, pazar günü ise devam edeceğini açıklamıştı.

2 haftalık seyrin ardından va’ka sayılarına göre tekrar haritada şehirlerin renklerinin de değişebileceği belirtiliyor Tedbirler alındı yalnız v’aka adedi artıyor. Sağlık Bakanlığı bilim kurulunun son toplantısında da yükselen v’aka miktarını masaya yatırdı. Edinilen bilgiye göre bütün illerdeki v’aka artışının önüne geçebilmek amacıyla tedbirler artırılmalı. Bu kapsamda bilim kuruluna haritada mavi olan iller dışında bütün illerde cumartesi ve pazar günü sokağa çıkma y’asağı tekrar başlatılması gerektiği tavsiyesi iletildi.

Mevcut şartlarda kırmızı olan illerde cumartesi ve pazar sokak kısıtlaması esasen devam ediyor. Turuncu renkli illerde yalnızca pazar günleri sokağa çıkma y’asağı uygulanıyor. Sarı ile mavi kentlerde ise cumartesi ve pazar sokak kısıtlaması uygulanmıyor.  Fakat bütün illerdeki v’aka artışının ardından tavsiye mavi iller dışındakilerin hepsinde sokağa çıkma kısıtlamasının hafta sonu devam etmesi. Bilim kurulunun kırmızı iller amacıyla de mühim tavsiyeleri var. Bunların başında da bu illerden çıkışın ya’saklanması var. Verilere göre bu illerde v’aka artışı yaşanmadı yalnız diğer illere geçiş nedeniyle aksilik yaşandığı belirleme edildi.

Bu kapsamda da kırmızı illerden diğer illere seyahate geçiş kısıtlamasının getirilmesi önerildi. Kurul kafe ve restoranların açılmasını da değerlendirdi. Denetimlerin artırılması gerektiği vurgulandı. Genellikle kapalı alanların denetimsiz olduğuna ilgi çekildi. Kurul toplu taşımada yaşanan problemleri da iletti. Ulaşım yoğun olan yerler olarak vurgulandı. Bilim kurulu mu’tasyon vi’rüsün ev içi bulaşı artırdığı tespitine de toplantıda yer verdi. Genellikle mu’tasyonlu v’irüslerde ev içi bulaşın 2 kat arttığı belirtildi. Bilim kurulunun bütün tavsiyeleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yönünden pazartesi günü kabine toplantısında aktarılacak. Kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tedbirlerle alakalı açıklama yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir