adım atılıyor

Dışişleri Kaynakları, İİT Temsilciler Komitesinin Türkiye’nin girişimiyle Cidde’de toplandığını bildirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı Temsilciler Komitesi toplantısında İsrail’in saldı*rganlığı kın*andı. Filistinlilere uluslararası koruma sağlanması çağrısında bulunulurken, İsrail’in işlediği su*çlardan sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu. BM Güvenlik Konseyi ve BM organları göreve davet edildi.

Geçtiğimiz gün İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in   yargılanmayı gerektiren bir savaş su*çu olduğunu belirtmişti.

İİT’ye bağlı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere güç kullanılması ve ramazan ayında vah*şet uygulanması kınandı.

Bunun dini özgürlüklerin ciddi şekilde ihlali olduğu vurgulanan açıklamada, “Filistinlilerin Doğu Kudüs’teki evlerinden tahliyesi sırasında İsrail’in Filistin halkına yönelik vah*şetin*in artm*ası, tüm sorumluların yar*gılanmasını gerekt*iren bir sav*aş su*çudur.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca “Doğu Kudüs, işgal altındaki Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve İsrail, zorlayıcı önlemlerle onun hiçbir parçasına el koyamaz.” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma da “İsrail’e bu insanlık dı*şı ihlallerinden vazgeçmesi için baskı yapma ve bu çat*ışmayı kapsamlı, adil bir çözüme ulaştırmak için somut önlemler alma” çağrısında bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir