Almanya

Suriye’den Milyonlarca M’ülteciyi Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu zamanında imzalanan bir anlaşma ile Türkiye’de kalması sağlanmıştı bu Türkiye’de birçok insanın tepkisini toplamıştı Almanya gene Türkiye’ye geldi ve Afgan göçmenlere Türkiye’nin bakması karşılığında para teklif etti ama hiç ummadığı bir cevap aldı Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir” dedi.

TÜRKİYE’DEN AVRUPAYI HÜSRANA UĞRATAN KARAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi Afganistan’daki son duruma i’lişkin konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak göç konusunda ahlaki ve insani sorumluluklarımızı yeterince yerine getirdik. Bizim artık ilave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir diyerek Almanlara ummadıkları bir cevap verdi

TÜRKİYE’DE MÜLTECİ MERKEZİ İDDİASI

Almanya ve İngiltere’nin Afganları ülkeden çıkardıktan sonra Türkiye’de tutacağı yönündeki dezenformasyonlar ortaya çıktı. Bu her iki ülke tarafından da yalanlandı. Böyle bir t’eklif ne Almanya’dan ne de başka bir ülkeden Türkiye’ye yapılmamıştır. Bunu bir kez daha buradan açıklığa kavuşturmak isteriz. Tahliyelerle ilgili sınır geçişlerinde T’aliban ile mutabakat sağlanmalı. Tahliyelerin büyük bir bölümü havayolu ile gerçekleşti. Bazı ülkeler doğrudan kendi ülkesine, bazıları da komşu ülkeler üzerinden gerçekleştirdi. Biz de tahliyelerimizi özellikle K’abil ve İslamabad arasında gerçekleştirdik.

TAHLİYELER SIRASINDA T’ALİBAN’DAN DESTEK GÖRDÜK

Vatandaşlarımız kalabalık nedeniyle havaalanı kapısına yaklaşamıyordu t’alibanın yardımıyla tahliyelerini gerçekleştirdik. Orada da T’alibanın desteğini gördük.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir