araştırma

Japon bilim adamlarının yaptığı araştırma, C’ovid-19’un N501Y mutasyonunu bulunduran farklı varyantlarının ciddi semptomlara neden olma ihtimalinin normale göre 1.4 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Dünya genelinde yaklaşık 160 milyon kişiye bulaşarak 3.33 milyonu aşkın ö’lü’me neden olan C’ovid-19 s’algınında mu’tasyon endişesi dünya kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ederken,

Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışma ülkedeki vakaların çoğunu oluşturan farklı varyantların ciddi semptomlara neden olma ihtimalinin normale göre 1.4 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

HASTALAR CİDDİ SEMPTOMLAR GELİŞTİRDİ 3 aylık dönemde Japonya’da C’ovid-19 testi pozitif çıkan 207 binden fazla kişinin verilerini mercek altına alan uzmanlar, PCR testi veya genom analizi yoluyla bunların 15 binden fazlasının N501Y mutasyonu taşıyan varyantlarla enfekte olduğunu doğruladı.

Söz konusu mu’tasyonu taşıyan ko’rona vi’rüs varyantları ile enfekte olmuş hastaların durumunu analiz eden bilim adamları, şahısların 475’inin şiddetli zatürre veya çoklu organ yetmezliği dahil olmak üzere ciddi semptomlar geliştirdiğini tespit etti.

N501Y mutasyonu taşıyan varyantlardan enfekte olmuş kişilerde daha önce enfekte olanlara kıyasla ciddi semptom geliştirme riskinin yüzde 40 daha fazla olduğunu gösteren çalışmaya göre risk, 40-64 yaşları arasındaki hastalarda ise normale göre yüzde 66 daha yüksek olarak belirlendi.

UZMANLAR UYARDI C’ovid-19’un farklı mu’tasyonlarının doğurduğu r’isk oranını tam olarak analiz etmenin mevcut veri yetersizliği nedeniyle zor olduğunu hatırlatan uzmanlar, buna rağmen s’algın önlemleri ve v’irüs tedavisinin mu’tasyonların ciddi semptomlara neden olma riskinin daha yüksek olduğu varsayımına dayanarak yürütülmesi gerektiği konusunda uyardı.

DAHA HI’ZLI YAYILIYOR Daha önce C’ovid-19’un İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan varyantlarının tümünün vi’rüsü insan hücrelerine bağlayan spike proteinlerinde değişimler yaşadığı kamuoyuna yansımış,

bazılarında görülen N501Y adlı mu’tasyonun ise vi’rüsü diğer hü’crelere bulaşma ve yayılma konusunda gü’çlendirdiği ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir