bakan açıklama yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki süreçte kısıtlamaları kaldırmaktan yana olduklarını söyleyerek mühim açıklamalar yaptı. Bakan Koca, alınan yeni kararları da paylaştı. İşte detaylar… TBMM’de ‘nöbetçi bakan’ olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Koca, 1 Temmuz’da başlayacak normalleşmeyle alakalı mühim açıklamalarda bulundu.

MAÇLAR SEYİRCİLİ OLACAK Bakan Koca, spor müsabakalarına seyirci alınmasıyla alakalı “Önümüzdeki süreçte biz tüm alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yanayız.

Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şuandan söylemek istiyorum” diye konuştu.24.00’TEN SONRA DA MÜZİK Bakan Koca, kamuoyunda ve sosyal medyada reaksiyona neden olan eğlence mekanlarına saat 24.00’ten sonra getirilen müzik yasağına dair soruyu ise şu şekilde cevapladı: “Biz tüm kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz. Bu yasak da kalkacak.

GAZETE YASAĞI KALKACAK Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kuaför, kafe, restoran gibi iş bölgelerinde gazete bulundurma yasağının 1 Temmuz itibarıyla kalkacağını dile getiren Koca, “Bilim Kurulu bununla alakalı düzenlemeyi geçtiğimiz cuma günü yaptı ama 1 Temmuz’dan geçerli olacak” dedi.

İKİ DOZ ARASI 4 HAFTAYA DÜŞEBİLİR Bakan Koca, COVID-19 aşısında iki doz arasındaki zamanın kısaltılmasıyla alakalı şunları söyledi: “6 haftaya uzatmayı Uğur Hoca ile görüşerek karar vermiştik. Genellikle vatandaşlarımıza erken dönemde 1’er aşıyı gerçekleştirmek istemiştik. Şu dönemde elimizde yeterli aşı var. Yarın Bilim Kurulu’nda gündem konularından biri de bu olacak. 6 haftanın 4 haftaya çekilip çekilmeme hali dahil olmak üzere bilhassa hatırlatma dozu; 60 yaş üstü vatandaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza bunun uygulanıp uygulanmaması gerektiği de Bilim Kurulu’nun gündemi olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir