bakanlık 15’ini eledi

Evlerinizde Bunlar Varsa Hiç Düşünmeden Derhal Atın: Bakanlık Acil Koduyla 15 İlacı Toplama Kararı Aldı Ve O Listeyi Yayınladı! Bakanlıkça paylaşılan haberde 15 ilaç için toplama kararı varsa evinizde hemen atmalısınız Sağlık Bakanlığı önemli bir çağrı yaptı. Sağlık Bakanlığı, etkin maddesi ‘ranitidin’ olan 15 mide ilacının piyasadan çekilmesi için “acil” koduyla bir bildiri yayınladı. Eğer Sizin de evinizde bu ilaçlardan varsa sakın kullanmayın Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları ilgilendiren önemli bir duyuru yapıldı ve toplatılacağı açıklanan ilaçlar listesi açıklandı..

O ilaçlar nelerdi?

Sağlık Bakanlığı tarafından önemli bir duyuru yapıldı, Bakanlık tarafından yapılan duyuruda etkin maddesi ‘ranitidin’ olan 15 mide ilacının piyasadan çekilmesi için “acil” koduyla bir çağrı yapıldı Bakanlığın yapmış olduğu acil kodlu duyuruda Söz konusu ilaçlar, içerdiği nitrozaminlerin kanserojen olması ve izin verilen limitin üzerinde bulundurulması nedeniyle piyasadan çekilme kararı alındığı bilgilerine yer verildi

Konuyla ilgili bu kritik gelişmeyi duyuran isim ise Duvar’dan Sinan Saygılı oldu..

Yapılan haberde Avrupa İlaç Ajansı ile Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin ardından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu da, mide rahatsızlıklarında kullanılan ‘Ranitidin’ etkin maddeli ilaçların tümünün piyasadan çekilmesinin kararlaştırıldığı bilgisine yer veriliyor..

Vatandaşları ilgilendiren önemli duyuru Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ivedi’ karar olarak yayınlandı… Peki o İlaçlar nelerdi?

Sağlık Bakanlığı tarafından ivedi olarak toplatılması istenen aynı zamanda da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun sitesinde yayınlanan ve piyasadan çekilme kararı verilen mide ilaçları şu şekildedir.. Eğer Sizin de evinizde bu ilaçlardan varsa dikkat edin o ilaçların listesi Ranitab, Mideran, Ragasit, Raniject, Ranitine, Raniver, Ranixel, Ranis, Ranobel, Risvom Rozon, Ulcuran, Ultidin, Zandid, Zantac — Bu uyarıyı sizlerde arkadaşlarınızla payIaşmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir