başka çare yok

1 Nisan 2021’de 40 bini aşan vaka sayısı, 7 Nisan’da 54 bin 740’a yükselerek yüzde 34 arttı. 1 Nisan’da Kovid-19 nedeniyle 176 kişi hayatını kaybederken, bu sayı 7 Nisan’da 276’ya çıktı. Vefat sayısı 1 Nisan’dan 7 Nisan’a kadar yüzde 56.81 yükseldi. Öte yandan ramazanla ilgili sıcak bir gündem söz konusu Koca artan vaka sayılarıyla ilgili olarak, “Çözüm, aşıyı olabildiğince hızlandırmak… Beraberinde de hareketliliği azaltmak. Önce tedbir, sonra aşı’ ya da ‘önce aşı, sonra tedbir’ değil. İkisini bir arada yapmamız gerekiyor.

Bundan başka çözüm yolu yok.” dedi. RAMAZANI FIRSATA ÇEVİRMEMİZ LAZIM Bakan Koca’nın net mesajlarından biri de şuydu Ramazanı fırsata çevirmemiz gerekiyor. Ramazanda hareketliliği azaltmamız lazım.” Peki ne yapılacak?

Yeni kararlar mı gelecek? Pazartesi günü Bilim Kurulu toplantısı var, salı günü ise Bakanlar Kurulu… Bakan Koca, bu iki toplantıyı hatırlatıp yeni kararlara yönelik bir şey söylemedi.

Yukarı doğru gidiş ne zaman bitecek? Ne zaman rakamlar aşağıya doğru gitmeye başlayacak? Bakan Koca’nın bu konuda öngörüsü şöyle Bugüne kadar yaşadığımız piklerde bir noktadan sonra durduğunu biliyoruz. Bu da aynı şekilde olacak. Ama bu nereye kadar çıkabilir? Onun için bir şey demem zor. Fakat önümüzdeki ramazan ayıyla birlikte hareketlilik azalırsa pik noktasından aşağı doğru inişi bekliyoruz.”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, aşılanan gruplarda vaka sayısı yükselişe geçmediğine dikkat çekti. Türkiye’yi ramazan ayında kritik günler beklediğini belirten Kayıpmaz, “Günlük 54 bin vaka belli bir süre sonra hasta ağır hastaya, ağır hasta da yaşamını kaybeden vefat sayılarına yansıyor” dedi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, Ramazan’da ek tedbirlerin gündeme geleceğini belirterek, “Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir. Pandemi el birliğiyle mücadele etmemiz gereken bir süreç. Yumruk şeklinde selamlama şekli gelişti, burada da fiziki temas vardır ve bulaşma riski vardır.dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir