bayram öncesi

Nihat Hatipoğlu Kurban Bayramı öncesi uyarılarda bulundu! Bu uygulamadan uzak durun. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu kurban bayramı öncesi merak edilen soruları bugün kaleme aldığı yazısında tüm ayrıntılarıyla cevapladı. Kurban bayramı hakkında merak edilenler ve cevapları… Önümüzdeki hafta salı günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı öncesi kurbanlık telaşı da sürüyor. Sabah yazarı Nihat Hatipoğlu kurbanlıklar ile ilgili merak edilen tüm sorulara bugünkü köşesinden yanıt verdi.

Koyun kurbanında yaş aranır mı? Kurban edilecek koyun ve keçinin 1 yaşını doldurması gerekir. Ancak semiz ve hayli gösterişli olan, 1 yaşını doldurmuş görüntüye sahip bir koyun 6 aylık olsa da kurban edilir.

Kurban edilecek sığır kaç yaşında olmalı? Kurbanlık sığır ve manda 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Ancak sığırın iki ön dişinin çıkmış olması yeter, devenin de kurban olması için 5 yaşını doldurmuş olma şartı vardır.

Kurban Bayramı’nda yolcu olan -başka şehre giden- kişi kurban kesmeli mi? Yolcu olan biri isterse kurban k’esebilir. Ancak arife günü ikamet ettiği yerden ayrılmış ve Kurban Bayramı’nın 4. gününden sonra ikamet ettiği yere dönüş yapan kişi kurban k’esmekle yükümlü değildir.

Kurban k’esmek farz mı? Hanefilere göre kurban kesmek vacip, Şafiilere göre ise güçlü sünnettir. Kurban 4. gün ke’silebilir mi? Kurban Bayramı’nın birinci günü ke’smek daha güzel görünmüştür. Ancak değişik sebeplerden dolayı ilk üç günde kurbanını ke’semeyen bir Müslüman, bayramın 4. günü de kesebilir.

Kurban kanını çocukların alnına sürelim mi? Kurban kanını çocukların alnına sürmek hoş olmayan bir uygulamadır. Dini bir kaynağı da yoktur. Böyle şeylerden uzak durmak lazımdır. Bir sığırı 7 kişi ortak alabilir mi?

Bir sığıra 1’den 7’ye kadar kişi hissedar olabilir. Burada tek veya çift rakamların bir kıymeti yoktur. Yani 4 veya 5, 6 veya 7 fark etmez. Kurban sahibinin kurbanı ke’smesi daha mı faziletli? Hayır. Kurbanı en az acıyla k’esebilecek olan, o işin uzmanının ke’smesi daha faziletlidir. K’esmeyi bilmeyen kişinin bunu yapması doğru değildir. Hatta kişiyi günaha sokabilir.

Ke’serken nelere dikkat edelim? Hayvana acı vermeden, onu telaşlandırmadan, gözü önünde bıçak bilemeden kesmek lazım. Hayvan tam can vermedikçe derisini yüzmek, ayağını ke’smek caiz değildir. Hayvan kesilmeden bayıltılabilir mi? Hayvan ke’silmeden önce acı duymasın diye şokla bayıltılabilir. Bu kurban edilmesine engel değildir. Neticede hayvanın can vermesi şokla değil, kesilerek olacaktır. Şok belki ke’silirken hayvana daha az eziyet vermeye sebep olacaktır.

5 kişi sığır aldık. Ke’silmeden önce 6’ncı kişi de ortak olmak istedi. Olabilir mi? 5 kişi kurbanlık aldınız, henüz kurbanı ke’smediniz, 6’ncı bir kişi diğer ortakların da müsaadesi varsa parasını ödeyerek ortak olabilir. Biz 6 kişi kurban niyetiyle sığır aldık. Ancak 7’nci biri ibadet niyetiyle değil de et niyetiyle ortak olmak isterse hissedar edelim mi?

Hayır, bu durumda diğerlerinin kurbanı tehlikeye girer. Hanefilerin görüşü böyledir. Şafiiler ise bu konuda daha esnek davranırlar. Bunun caiz olduğu kanaatindedirler. Gücünüz yettiğince bu durumdan uzak durunuz.

Kurban gece ke’silir mi? Gündüz daha iyi olmakla beraber gece de kurban ke’silebilir. Ölmüş anneme kurban ke’smek zorunda mıyım? Ö’lmüş’lerinize kurban ke’smeniz sevaptır. Ama bu konuda bir vasiyetleri yoksa zorunlu değilsiniz. Ölü kurbanı diye bir kurban türü yoktur. Ama buna engel de yoktur. Hz. Ali’nin her yıl Peygamberimiz için kurban ke’stiğini biliyoruz.

Kurbanlığım kaybolur da Kurban Bayramı’ndan sonra bulursam ne yapayım? Bu durumda hayvanı ke’smez, uygun bir yere sağ olarak bağışlarsın. Kurban ke’serken abdestli olmak şart mı? Kurban kesen kişinin abdestli olması güzel olmakla beraber şart değildir.

Durumum iyi değil. Aldığım kurban bayram gelmeden öldü. Yenisini almalı mıyım? Durumu iyi olmayan kişi, kurbanı kesilmeden önce ö’lür’se yenisini almak zorunda değildir. Ancak kişi zengin ise yenisini alıp kurban etmelidir.

Kısırlaştırılmış hayvan kurban edilir mi? Değişik amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım edilmiş hayvanlar kurban edilebilir. Zira bu işlemler hayvanda bir eksiklik oluşturmuyor. Kadınlar bayram namazı kılabilir mi?

Hz. Resulullah döneminde kadınlar, kurban ve ramazan bayramları namazlarına katılmışlardır. Ümmü Atiyye der ki: Biz kadınlara bayram gününde namaz kılmamız emredilirdi. Biz de arkada durur ve tekbir getirirdik. Taksitle kurban alabilir miyim? Faizli bir alışveriş olmadan fiyat belli ise taksitle kurban alabilirsiniz. Tartı ile kurbanlık alabilir miyim?

Kilosu belli olduktan sonra gerek canlı olarak gerekse ke’sildikten sonra kurban belirlenen fiyattan satın alınabilir. Tartı yapılır, ancak bu arada hayvanın kellesi, paça ve sakatatı da tartıya ilave edilir. Buna göre de kurbanın parası satıcıya verilir.

Kurbanın hangi organları yenmez? Hayvanın ödü, bezeleri, idrar torbası, yumurtaları harama yakın mekruhtur, yenmez. Hayvanın akan kanı haramdır. Kadın kurban ke’sebilir mi? Bu konuda bilgili olan bir kadının kurban ke’smesinde dini açıdan sakınca yoktur.

Bir yıl önce koyun aldım. Kurbana kadar sütünden yararlandım. Şimdi keseceğim. İçtiğim sütler helal midir? Daha önce almış olduğunuz hayvanın sütünden ke’silinceye kadar yararlanabilirsiniz. Ancak kurban için aldığınız bir koyunun sütünü de ke’silinceye kadar dağıtmanız gerekiyor.

Haram parayla kurban ke’silir mi? Haram parayla kurban kesilmez. Bundan sevap beklenmez. Zira Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah helal yememizi emretmiştir (Müminun, 51; Bakara, 172). Hangi hayvan kurban olmaz?

Hayvanda önemli olan bir kusur varsa o kurban olmaz. Zira adanmış olan kurban özel olmalıdır. İyi olan şeyi adamak doğrudur. Çok hasta, çok zayıf, bir veya iki gözü kör, boynuzundan biri ve ikisi kökünden kırık, kuyruk veya dili ke’sik yahut yarıdan fazlası ke’sik hayvan kurban olmaz.

Ancak semiz olsun diye kuyruğu burulmuşsa sakınca oluşturmaz. Memelerinin en azından yarısı olmayan veya dişlerinin çoğu sökük olan hayvan kurban olmaz.

Hacda ke’silen kurban ile evimizde kestiğimiz kurban aynı mı? Hicretin ikinci yılından itibaren Peygamberimiz kurban ke’smeye başladı. Hac ise çok daha sonra emredildi. Hacdaki kurban ile evimizde ke’stiğimiz kurbanı karşılaştırmamak lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir