bu gıdalar

Bu gıdalar si’ga’ra bıraktırıyor! Her gün bir adet yerseniz…

Si’ga’ra birçok z’ararı barındırsa da Türkiye duruman ‘en çok tüketim’ yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Uzmanlar si’ga’rayı bırakmanın zamanı geldiği konusu ile alakalı uyarılarda bulunuyor.

Her s’iga’ra içtiğinizde toksik gazlar akciğerlerinize ve sonrası k’an dolaşımınıza geçer ve vücuttaki her organa yayılırlar. Bir s’iga’ra ni’ko’tin ve çeşitli diğer bileşikler sahibi olan t’ütü’n yaprakları kullanılarak yapılır. T’ütü’n ve bileşikler ya’ndığında, k’an’se’re olduğu bilinen 40’tan çok te’hli’keli ki’mya’sal sa’lgıl’arlar. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, s’iga’ra bıraktıran gıdalar ile alakalı bilgiler verdi.

Vücut detoksuna yardımcı olabilecek gıdalar: Zencefil, toksinlerin solunum sisteminden uzaklaştırılmasına yardımcı olan anti-enflamatuar (i’ltih’ap karşıtı) bilhassare sahiptir. Potasyum, magnezyum, beta-karoten ve çinko gibi fazlası vitamin ve mineral içerir.

Bazı zencefil ekstrelerinin akciğer kanseri hücrelerini öldürdüğü de bilinmektedir. Bir bitki olarak fazlası yemeğe zencefil ekleyebilir ya da zencefil çayı şeklinde tüketebilirsiniz.

Zerdeçal: ‘Altın baharat’ olarak da tanınan zerdeçal, anti-enflamatuar (il’tih’ap karşıtı) özellikleri sayesinde ciğerlerimizin temizlenmesine de yardımcı olur.

Elma: “Günde bir elma doktoru evden uzak tutar” atasözünü biliriz. Çok çeşitli flavonoidler, vitaminler ve antioksidanlar, bilhassa de akciğer hastalıklarına karşı etkin bir şekilde sa’vaşmamıza yardımcı olan C vitamini içerir.

Sarımsak : Güçlü bir a’ntibi’yotik ajan olarak fonksiyon gören ve akciğerlerimizi tıkayan solunum yolu en’feksi’yonlarının üstesinden gelmeye

yardımcı olan allisin adı verdiği bir bileşik içerir. Sarımsak aynı vakitte iltihabı azaltmaya, a’stımı iyileştirmeye ve akciğer ka’nse’ri ri’skini azaltmaya yardımcı olur.

Yeşil çay Yeşil çay, kalp-damar sağlığını iyileştirmede etkili olan, çeşitli ka’nser’lere karşı koruyan ve sıvıları ciğerlerimizden alan güçlü a’ntioksidanlar içerir.

Yeşil çayın içersinde tespit edilen şifalı bitkiler antimikrobiyaldir, ciğerlerimizin içlerinden m’ukusun gevşemesine yardımcı olur.

Turpgiller: Bu sebzelerde bulunan klorofil detoksifiye edici görevi görür ve kanın süzülmesinde ve toksinlerin vücudumuzdan atılmasında yardımcı olur.

Brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası vb. bağışıklık sistemimizi güçlendiren C vitamini bakımından zengindir.

Meyve (portakal, limon, nar) ve sebzeler (havuç, kereviz, salatalık, kabak, patlıcan) Sigara, kalsiyum minerali ile C ve D vitaminleri gibi önemli gıda maddelerinin emilimini engeller. İçilen yalnızca bir s’iga’ra bile vücuttan 25 mg C vitamininin boşalması manasına gelir.

Araştırmalar daha çok meyve sebze tüketmenin hem eksilen vitamin, mineral depolarını takviye edeceğini hem de si’ga’ra içme isteğinin azaltılmasına yardımcı olma ihtimalini öne sürmektedir. Si’gar’ayı bırakmaya başladığınızda gıdalarin tadı daha iyi gelmeye başlar ve lezzetler daha belirgindir, yiyeceklerden daha çok keyif alırsınız.

Ginseng Çayı: Bazı araştırmalar, ginsengin nikotin bağımlılığı için tedavi edici olabileceğini düşündürmektedir zira ginseng beyinde zevkle alakalı olan ve t’ütü’n içerken bırakılan bir nörotransmiter olan dopaminin etkisini zayıflatabilmektedir. Ginseng çayı içmek, sigara içmenin cezbediciliğini azaltabilir ve daha az eğlenceli duruma getirebilir.

Süt ve süt ürünleri: Yapılan çalışmalarda s’iga’ra içenlerin fazlası süt içmenin s’iga’rala’rına a’cı, k’eskin bir tat verip keyfinin kötüleştiğini bildirmiştir. Dolayısıyla süt içmek s’igar’adan uzak kalmak için bir yardımcı olabilir.

Patlamış mısır: S’igar’ayı bırakırken devamlı bir atıştırma dürtüsü hissedebilirsiniz. Çünkü ellerinizi ve ağzınızı s’iga’rayla meşgul tutamazsınız ve diğer şeyler ararsınız. Eğer iştahınız artmışsa ya da yemek yemeyi durduramıyormuş gibi hissediyorsanız Amerikan Kalp Derneği’nin önerisi patlamış mısır yemek.

Sizi meşgul etmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olarak s’iga’ra içme dürtüsünü azaltır. 1 bardak yağsız/tuzsuz patlamış mısır yalnızca 65 kalori içerir, patlatırken de geçen süre ile meşguliyet artar.

Dondurulmuş kara üzüm: Amerikan Kalp Derneği s’igar’ayı bıraktıktan sonra meydana çıkan şeker k’rizlerinin önüne geçmek amacıyla dondurulmuş kara üzüm önerisinde bulunuyor.

Dondurulduğu için hem yemek için belli bir süre geçecek hem de şeker talepleri baskılanmış olacaktır neticesine varılmış.

Tarçın çubuğu: Tarçın çubuğunu emmek güzel bir tat verip kalorisiz bir çözüm sunuyor. Aynı zamanda elde de tutulup, oynanabileceği için s’igar’adan uzak tutacağı tarafında öneriler bulunuyor.

S’igar’ayı bırakmaya çalışırken ne tüketilmemesi gerekliliğini bilmek de yardımcı olacaktır. Kafein, et, şekerli ya da baharatlı yiyecekler s’igar’anın keyfini çoğaltır ve içmeye teşvik eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir