bunları söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rize´nin Güneysu ilçesinde selden etkilenen alanlardaki incelemelerinin ardından Artvin’in Arhavi ilçesine gitti.

Burada yaptığı konuşmada Türkiye’de Af-ganların varlığına ilişkin yaptığı açıklamada, İnsanlara yardımcı oluyoruz. Kimisi ko-lunu ba-cağını, kimisi annesini ve babasını ka-ybetmiş. Hepsinin de birer işi varmış ve şimdi yoksul kalmışlar. Bizler yıllar önce aynı milletin insanlarıydık, aynı bayrak altında yaşıyorduk. Biz sırtımızı döneceğiz onlara ve `sizi tanımıyoruz´ mu diyeceğiz. Bu bizim milletimize de, bize bırakılan emanete de yakışmaz. Biz Batı değiliz, yabancı düşmanlığı bizim milletimizin bir özelliğimiz değildir, kim yapıyorsa utansın.

Biz iyilik medeniyetinin evlatlarıyız. Şimdi `Türkiye´ye, Af-ganlar geliyor´ diyorlar sadece bize değil Batı´ya da gidiyorlar. O eleştirenlere bir şey demek istiyorum. Bu memleket zor bir dönemdeyken bir tek s-lahı ve k-u-rşunu yokken, İstiklal Mücadelesi´nde Pa-kistan ve A-fganistanlı kardeşlerimiz kollarındaki bilezikleri sattılar ve Türkiye´ye gönderdiler. Oradan artan parayla da bilmeyenler bilsinler, İş Bankası kuruldu. Her şeyi unutursak, gelecek nesil de bizi unutur. Bizim bir misyonumuz var; biz dünyaya Anadolu medeniyetinin asaletini göstermekle yükümlüyüz. Başımıza türlü türlü sıkıntılar gelebilir ama elimizi yoksula uzattığımız sürece hem Allah, hem vicdanımız bizimledir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir