büyük bir atılım

Yunan spiker böyle is’yan etti: Biz mer’miyi bile ithal ederken Türkler ba’listik fü’ze yapıyor. Türkiye ile ilgili yaptığı a’nalizlerle tanınan Yunan spiker İoannis Theodoratos, “Biz mer’miyi bile dışarıdan ithal ederken Türkler ba’listik fü’ze yapıyor” dedi. Yunan spiker İoannis Theodoratos, büyük bir atılım gerçekleştiren Türk savunma sanayi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin BO’RA ba’listik fü’zesi hakkında konuşan Theodoratos, “RO’KETSAN’ın elinde bunun ihracat versiyonu olan K’HAN fü’zeleri de bulunuyor. Bu bir ba’listik fü’ze. Kardak K’rizi’nin üzerinden geçen 25 yıldan sonra Türkiye savunma ve yan sanayi sektörünü belirli bir düzene soktu ve aynı zamanda tek’noloji ve araştırmaya yatırım yaptı. Bu Yunanistan’ın hala yapmayı akıl edemediği bir şey” diyerek ülkesinin yetersizliğine sitem etti.

“Böyle bir duruma düşmemeliyiz” Yunanistan’ın aksine Türkiye’nin savunma sanayine ciddi yatırımlar yaptığını dile getiren Yunan spiker şunları kaydetti: “Savunma sanayi ve yerli sanayinin birlikte gelişmesi son derece önemlidir. Bunun önemini anlamayan devletler uzun süre yaşayamazlar.

Kaçınılmaz olarak yabancı si’lah sistemlerine bağımlı olurlar ve tek’nolojik fark açıldıkça artık mer’mileri bile ithal eder hale gelirler. Böyle bir devlet sadece güvenilirliğini değil, öz’gürlüğünün de büyük bir bölümünü kay’betmeye mah’kumdur. Çünkü bağımlılık kor’kunç bir kelime. Bu birinin sizi beslediği anlamına gelir. Sizi doyuran bir el vardır ve o el eğer isterse sizi aç bırakabilir. Böyle bir duruma düşmemeliyiz. Türkiye tam tersine son 25 yılda bu konuya a’şırı yatırım yaptı.”

“Türkiye’nin amacı kü’resel g’üç olmak” Türkiye’nin sadece bölgesel değil aynı zamanda kü’resel bir g’üç olmayı amaçladığını aktaran Theodoratos, “Türkiye bölgedeki o’perasyonel gü’cünü geliştirdi. Türklerin istediği sadece bölgesel değil aynı zamanda kü’resel bir g’üç olmak” dedi.

Türkiye’nin bölgede attığı adımlarla ABD ve İsrail’in çıkarlarına ciddi şekidle za’rar verdiğini ileri süren Theodoratos, Yunanistan’ın savunma sanayinde Türkiye’nin çok fazla gerisinde kaldığını itiraf etti.

“Bu konuda en’dişelenmeliyiz” Türkiye’nin ilerleyen zamanlarda nük’leer ve kim’ya’sal si’lahlar üretebileceğini sözlerine ekleyen Yunan spiker, “Türkiye’nin ürettiği fü’zelerin hepsi nük’leer başlıkları taşıyabilecek şekilde tasarlanıyor.

Bu en’dişelenmemiz gereken çok ciddi bir konu” diye konuştu. Yunan spiker ayrıca, ülkesinin Türkiye’nin BO’RA gibi fü’zelerine karşılık verebilecek bir hava savunma sisteminin bulunmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir