büyük düzenleme

Zincir marketler AVM’ler ile alakalı düzenlemenin sonuna gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu düzenlemenin meclis gündemine getirilmesi talimatının kısa süre önce vermişti.

Gelen düzenleme ile birlikte zincir marketlerde ve mağazalarda mobilya, cep telefonu, elektronik eşya, sigara ve beyaz eşyanın satışına izin verilmeyecek. Konuyla alakalı Ticaret Bakanlığının çalışmaları tamamlandı. Taslak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın eline gelmişti.

Alınan yeni kararla birlikte 1500 metrekareden büyük olan zincir marketler haricinde gıda perakende sektöründe çalışan mağazaların tamamından Mobilya cep telefonu elektronik eşya sigara ve beyaz eşyanın satışına izin verilmeyecek. Bu zincir marketler Pazar günleri saat 11’den önce de dükkânları açamayacak.

Nüfusu 2000’den az olan olduğu yerleşim bölgelerinde ile zincir markete izin verilmeyecek. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte küçük esnafın nefes alması sağlanacak.

Özellikle pandemi döneminde pazar günleri AVM’lerin kapalı olmasına yönelik düzenlemede gelecek günlerde Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak toplantıda konuşulacak ve yeni bir karara bağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir