çalışan lehine

Sosyal Güvenlik Kurumu milyonlarca çalışanı etkileyen hem vergi hem de prim kaybına yol açan bordroyu yanlış bildirenlere karşı kolları sıvadı.SGK, işveren kurumun bildirdiği kazanç üzerinden yüzde 20 üzerinde azalma olduğu gözlenen çalışanlara kısa mesaj göndermeye başladı.

150 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANA BİLGİ VERİLDİ

SGK bordro üzerinden prim eksilmesini, eksik kazanç bildirilerini kayıt dışı olarak tanımlıyor ve bu uygulamayla çalışana verilen ücretin düşük gösterilmesini, prim ve vergi kaçırılmasını, çalışanın çalıştığı gün sayısının eksik bildirilmesini engellemeyi hedefliyor.

Çalışanların gün sayısını ve ücretini SGK’yı yanıltıcı şekilde bildiren işverenlerin oyunları artık gözden kaçmayacak. SGK uygulamanın ilk altı ayında 150 binden fazla çalışana ‘önceki aydan eksik kazanç elde ettiniz’ uyarısında bulundu.

EMEKLİ AYLIĞINI DÜŞÜK ALABİLİRLER

SGK’nin bu uygulaması çalışanların emekliliklerinde de mağduriyet yaşamamaları için önem arz ediyor. Emeklilik maaşları prime esas kazançlar üzerinden hesaplanıyor. Emeklilikte alınacak aylık maaşın düşük olmaması için bordronun doğru bildirilmesi çalışan için önemli bir detay haline geliyor. Bordroda kazanç ne kadar yüksek bildirilirse, çalışanın emekli aylığı o derece yüksek oluyor. İşverenlerin bu konuda SGK’yi yanıltıcı bilgi vermeleri, bu uygulamayla önlenebiliyor. Böylece çalışanın hakkı korunuyor.

SGK’yi yanıltıcı bilgi veren işverenlere karşı çalışanın hakları korunuyor. Bordroda usulsüzlük yaptığı tespit edilen işverene karşı çalışan tazminat hakkı elde ediyor. Türk Ceza Kanunu, Borçlar Kanunu’na göre usulsüzlük yaptığı tespit edilen işverene 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabiliyor.

MESLEK KODUNA DİKKAT

SGK’ye kayıtlı işverenin yaptığı meslek, meslek koduyla kuruma bildiriyor. Bu noktada işveren kurumu yanıltıcı şekilde yanlış kod bildirimi yaparsa, çalışan düşük ücret alıyor. SGK çalışanını mağdur durumda bırakan işverenlere karşı da hazırlıklı. Bu duruma maruz kalan çalışan öncelikle işverenine durumu bildirmeli. İşvereni çalışanının mağduriyetini gidermezse, Alo 170 hattını arayarak gerekli şikayette bulunmalı. Mağdur durumdaki çalışan haklarını korursa işvereninden kıdem tazminatı alabilir

ÇALIŞAN HAKLARI GÜVENDE

SGK’nin son altı ayda 150 binden fazla çalışanı uyardığı uygulamayla kazancı bir önceki aya oranla yüzde 20 ve üzerinde azalan çalışanlar durumdan haberdar ediliyor. Bu sayede işveren çalışanına karşı usulsüzlük yapamıyor, SGK tarafından çalışanın hakkı titizlikle korunuyor.

SGK yürürlükte olan uygulamasıyla çalışanına sms vasıtasıyla bilgilendirme yapıyor. Ek olarak çalışan haklarını korumaya yönelik eksik bulunan işyerlerine mektup gönderilecek.

Çalışan haklarını korumaya yönelik tedbirlerini arttıran SGK, usulsüzlük yapan işverenlere artık göz açtırmıyor. Çalışanlar bu uygulamayla hem prim ve ücretlerini tam olarak alabiliyor hem de emekli aylıklarını güvenceye alabiliyor. Çalışanların haklarını önemseyen SGK, sigortalıları bilinçlendirmek içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir