Çokyazık

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yunan Kathimerini gazetesine konuştu.Hükümetin dış politikada izlediği yol haritasını yabancı basına verdiği röportajda eleştiren Davutoğlu, birtakım iddialarda bulundu.

“TÜRKİYE YALNIZLAŞTI, AB’DEN UZAKLAŞTI” Ahmet Davutoğlu, Ankara’nın politikaları nedeniyle Türkiye’nin bölgede izole olduğunu iddia ederek, “Türkiye tutarlı bir politikayı sürdürmeyi başaramadı ve bu eleştirmem gereken bir şey.

Ayrılmamın ardından halefime devrettiğim Avrupa Birliği’ne yönelik dış politikamız devam etseydi, son Yunanistan-Türkiye krizini yaşamazdık” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dış politikadaki tutumuna yönelik şikayetini sürdüren Gelecek Partisi Genel Başkanı, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşması, 2017 seçimleri ve halk oylamasından sonra arttı” dedi.

ÇİN MODELİ İDDİASI İç politikaya değinen Davutoğlu, Cumhur İttifakı’nın “Türk Anayasası’nı Çin modeline benzer bir şekilde şekillendirmeyi hedeflediği” şeklindeki düşüncesini ortaya attı.

Ahmet Davutoğlu, “Benim dönemimde de Çin ile iyi ilişkiler sürdürmüş olabiliriz. Ancak Çin modelini takip etmekten hiç bahsetmedik. Avrupa modelini demokratik amaç olarak savunduk. Türkiye, bugünkü yaklaşımıyla sürekli olarak Avrupa tarzı demokrasi ve hükümet modelinden uzaklaşıyor” diye konuştu.

DAVUTOĞLU KENDİ İCRAATLARINI UNUTTU

Türkiye’nin son dönemde attığı adımları hedef alan Davutoğlu, kendi döneminde yürüttüğü dış politikayı unutmuşa benziyor. Bu sıralar dış politika dersi vermeye kalkan Davutoğlu, hatırlanacağı üzere; yürüttüğü politikalar nedeniyle görevinden alınmıştı. Gelecek Parti’sinin lideri, o dönemki kararları yüzünden günümüzde hala tartışılıyor ve ciddi şekilde her kesim tarafından eleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir