cumartesi

Hafta sonu sokağa çıkma y’asağı var mı? Sokağa çıkmanın y’asak olduğu iller. Hafta sonu sokağa çıkma ya’sağı geçtiğimiz günlerde yeni adımlar atıldı. Buna göre Cumartesi günü sokağa çıkma ya’sağı tüm illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek illerde ise sadece pazar günü sokağa çıkmak y’asak olacak. İstanbul ve İzmir’de Cumartesi günü sokağa çıkmak serbest, Pazar günü ise y’asak olurken; Ankara’da ise Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkmak serbest olacak.

Hafta sonu sokağa çıkma y’asağı düşük ve orta r’iskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir süre daha pazar günü devam edecek. Hafta sonu yine sokağa çıkma y’asağı, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkmanın yasak olduğu iller…

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA Y’ASAĞI VAR MI? Buna göre, sokağa çıkma k’ısıtlaması kapsamında; Hafta sonlarında ise düşük ve orta r’isk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma k’ısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak. Yüksek ve çok yüksek r’isk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kı’sıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma k’ısıtlaması uygulanmayacak.

DÜŞÜK VE ORTA R’İSKLERDE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA Y’ASAĞI KALKTI Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen k’riterlere göre iller 4 ayrı ri’sk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri r’isk gruplarına göre belirlenecektir. Yeni bir karar alınıncaya kadar ise illerimizin r’isk grupları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir; Düşük R’isk Grubunda Yer Alan İller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

Orta R’isk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

*Yüksek R’isk Grubunda Yer Alan İller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl). Çok Yüksek R’isk Grubunda Yer Alan İller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, O’rdu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir