deniz salyasının faydası bulundu

Marmara Denizi’nde görüldükten sonra gündeme gelen ve deniz salyası olarak tanınan müsilaj konusu ile ilgili Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi akademisyenleri gerçekleştirdikleri çalışmada sona doğru geldiler Marmara’yı Saran Deniz Salyasının Faydası Ortaya Çıktı!

Marmara Denizi’nde görüldükten sonra gündeme gelen ve deniz salyası olarak tanınan müsilaj konusu ile ilgilı Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi akademisyenleri gerçekleştirdikleri çalışmada sona doğru geldiler.

Deniz salyasından yaralara merhem olacak kozmetik jel ve krem gerçekleşebileceği kaydedildi. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim delegesi Prof. Dr. Köksal Pabuçcu ekibiyle eş güdümlü deniz salyasına karşı çalışma başlattı. Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, fakülteye ziyarette bulunarak laboratuvar içerisinde oluşturulan çalışmaları yerinde inceledi.

ÇALIŞMADA SONA GELİNDİ Prof. Dr. Köksal Pabuçcu, ekibinde yer alan Dr. Öğretim Üyesi Gizem Özkemahlı (Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı),Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Akşit (Analitik Kimya Öğretim Üyesi),Dr. Öğretim Üyesi Kerim Haydar (Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Başkanı),Araştırma Görevlisi Sefa Gözcü (Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Elemanı) ile eş güdümlü deniz salyasındaki mikroalglerin belirlenmesi ve bunların temizlenmesine yönelik gerçekleştirdikleri çalışmada sona doğru yaklaştıklarını kaydetti.

ÜRETİLEN KREM YARALARDA HIZLI İYİLEŞME SAĞLADI Prof. Dr. Köksal Pabuçcu, deniz salyasından ürettikleri merhemin elinde yara ve nasır tespit edilen bir akademisyenin elinde denendiği ve 3 gün vakit içinde olumlu netice verdiğini de sözlerine ekledi. “ÜNİVERSİTEMİZİ GURULANDIRAN BİR BAŞARI” Yapılan başarılı çalışmanın Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ni gururlandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Akın Levent’te, “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak son zamanlarda ülkemizin gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden musilaj hadiyi ile ilgilı olarak üniversitemizin de çorbada tuzu bulunsun istedik.

Bildiğiniz üzere Marmara Denizi’ni fazlalıkla ilgilendiren, halk arasında da deniz salyası olarak tanınan musilaj sorunu denizlerin yüze tabakasını kaplayarak alt tarafın oksijenlenmesini önleyip deniz canlılarının yaşamasını olası kılmayacak boyutlara geldi. Bunun çözümü noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı acil eylem planı ilan etti. Onun haricinde YÖK Başkanı üniversitelerimizin bu konuyla yakından ilgidar olmasını istedi ve TÜBİTAK da bu bağlamda lüzumlu çalışmaları yapmaya başladı. Üniversitemiz Eczacılık Fakültesinde Prof. Dr. Köksal Papuçcu hocamız ve ekibi mevzuya yakın ilgi göstererek, musilajın hangi etkenler altında olduğunu ve bunların çözüm noktasında neler uygulanacağı ile ilgilı olarak çalışmalar başlattı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir