Emekliye ek ödeme

2022’de yapılacak zam öncesi milyonlarca insan hesaplamalara başladı. Yeni yılla birlikte emekli maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu.

SSK ve Bağ- Kur’dan emekli vatandaşlarımıza ocak ayında gelecek zammın yüzde 5’in üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

405 LİRA ARTACAK

2022 yılında yapılacak zamda, yeni yıla kalan son 6 aydaki enflasyon oranı belirleyici etken olacak. Piyasa katılımcılarının yaptığı anketlerde çıkan sonuca göre emekli maaşlarına yeni yılla birlikte yüzde 5’in üzerinde zam gelmesi bekleniyor. Beklenen zam oranı doğruysa emekli maaşları 405 lira artacak.

SON 3 AYDA ENFLASYON YÜZDE 4 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun duyurduğu verilere bakıldığında Türkiye’de enflasyon son 3 ayda yüzde 4,23 dolaylarında artış yaşadı. Emekli maaşlarında yapılacak zamda belirleyici etken olacak enflasyon oranının 2022’ye yaklaşık 2 ay kala ne kadar artacağı önem kazandı.

ENFLASYON ŞU ANKİ SEVİYEDE KAPATIRSA

Enflasyon oranı yılı şu anki seviyede kapatırsa ocak ayında emekliye yapılacak zamla birlikte milyonlarca SSK ve Bağ-Kur’dan emekli vatandaşın maaşında 330 liraya yakın bir yükseliş yaşanacak. Yaşanacak yükselişle birlikte en yüksek emekli maaşı 8 bin 121 liraya çıkacak.

YÜZDE 5 OLMASI BEKLENİYOR

Merkez Bankası piyasa katılımcılarının yaptığı anket neticesine göre enflasyonun toplam artış seviyesinin yüzde 5’in üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Tahminler doğruysa SSK ve Bağ-Kur’dan emekli vatandaşların maaşlarına yüzde 5.21 oranında bir zam yapılacak. Oran doğru olursa en yüksek emekli maaş 8 bin 237 liraya yükselecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir