evinizde varsa atın

Sağlık Bakanlığı hemen hemen her evde bulunan ve çocukların vazgeçilmesi hakkında kırmızı alarm verdi ve aileleri uyardı. Bakanlık yapmış olduğu açıklamada, her evde bulunan ürün hakkında ö-lümcül u-yarı yaptı ve kesinlikle kullanılmaması gerekli olduğunu ve evlerinde var ise a-cilen atılması gerekli olduğu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, basına yansıyan haberler dolayısı ile söz konusu ürünle alakalı olarak derhal harekete geçilerek inceleme başlatıldığı belirtildi. Ürünle alakalı olarak 2 farklı tedarik biçimi olduğu ifade edilen açıklamada, ürünün üreticiler tarafından üretilip nihai hali ile tüketiciye sunulduğu gibi içeriğinde bulunan maddelerin iyide temin edilip, evde profesyonel olmayan eller tarafından da hazırlanabildiği bilgisine yer verildi. Basına yansıyan haberlere konu olan ürünlerin piyasaya arz edilen nihai ürün olmadığına ve kimyasal maddeler kullanılarak tüketici tarafından evde üretildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Boraks isimli m-adde sağlıktan temizliğe günlük yaşamda karışım olarak pek çok üründe kullanılıyor. Diğer taraftan, ‘slime’ yapımında da kullanılacak olan bu m-addenin; özellikle çocuklar tarafından toz halindeyken solunması, gözle ve ciltle teması sağlık açısından t-hlike oluşturmaktadır. Konuya i-lişkin teknik bilgisi olmayan kişilerin, ‘slime’ yapımı aşamasında söz konusu kimyasal m-ddeyle uzun süre temasının kontrol edilememesi çok büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda; çocukları cezbedici nitelikte olan bu ürünün, iyide evde hazırlanması birtakım rizikolar içermektedir. Bunun yerine uygunluk değerlendirme işlemleri yapılmış, gerekli testlerden geçmiş, üstünde uyarı işaretleri bulunduran, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hükümlerine uygun biçimde piyasaya arz edilmiş ürünlerin tercih edilmesinin bu rizikolari ortadan kaldıracağı düşünülmektedir.”

Açıklamada, basında yer alan haberler üzerine ambalajlı ürünlerden alınan numunelere uygulanmakta olan testler sonucunda uygunsuzluğa rastlanmadığı belirtildi. Ürünlerin toplam k-rşun-kadmiyum, ağır metaller, fitalat, aril amin açısından incelendiği vu-rgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri rizikolarin ortadan kaldırılması noktasında bakanlık olarak gerekli adımları atmakta ve denetimler yapmaktayız. Bunun beraberinde tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gerekli olan hususlar bulunur.

Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan ka-zaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacı ile ürün ambalajları üstünde yer alan u-yarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Ayrıca a-lerjik rahatsızlığı olan çocuklardaki hassasiyetlerin dikkate alınması gerekiyor. Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, teşkil ettikleri rizikolar ve oluşturabilecekleri t-hlikeler açısından daha dikkatli davranılması gerekli olan ürünlerdir.

Slime türü ürünleri satın alırken ve kullanırken tüketicilerin aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurmalarını ve web üzerinden yapılacak alışverişlerde de bu hususlara d-ikkat etmelerini öneriyoruz. CE işareti bulunmayan ürünler satın alınmamalıdır, ürün ambalajında EN 71 testlerinin yapıldığına dair bilgi bulunmalıdır, ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmadığı hiçbir ürün satın alınmamalıdır, ürünün ambalaj ve etiketlerde yer alan uyarılar muhakkak okunmalı ve titizlikle uygulanmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir