hibe

On binlerce insan heyecan ve merak içinde 17 Mayıs Kabine toplantısında alınacak kararların ne olduğu hakkında araştırma yapmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yapılan kabine toplantısı sona erdi. 17 Mayıs _ 1 Haziran 2021 arasında geçerli olacak ‘ kademeli şekilde normalleşme’ genelgesinin yayınlanmasından sonra gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran sonrasında atılması beklenen normalleşme adımları hakkındaki yapacağı açıklamalara çevrilmişti.

Bu hibeden kimler yararlanabilir? Başvurular ne zaman başlayacak? Hangi sektördekilere destek verilecek?

5 bin lira hibe desteğini kimler alacak?

Korana virüsü salgınında alınan tedbirlerden dolayı işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflara iki grup şeklinde destek olmayı hedefliyoruz. Sayısı 235 bine yaklaşan ilk grup içerisinde bulunan işletmelere 5 bin TL’lik hibe ödemeleri vereceğiz.

3 bin lira hibeden kimler yararlanacak?

Hibe desteği alacak ikinci grupta bakım, seyyar satıcılar, onarım, oto yıkamacılar, oyuncak, müzisyenler,  kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, bakırcılar, kurs işletmecileri, ayakkabıcılar, camcılar, tuhafiyeciler bulunmaktadır. Bu gruba daha önceki dönemlerde destek ödemesinden faydalanan, lokantalar ve terziler dahil. Bu grup yer alan insanlar bir defaya  mahsus olmak üzere 3 bin TL hibe ödemesi yapılacak.

“Salgını tekrardan büyük ölçüde kontrol altına alındı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan Kabine Toplantısının sonrasında basın toplantısı yaptı. Başkan Erdoğan, “Ramazan ayı süresince uygulamış olduğumuz kısmi ve tam kapanma tedbirleriyle salgını tekrardan büyük ölçüde kontrol altına alındı.” İfadesini kullandı.

Başkan Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Toplantıda kademeli normalleşme takviminin ikinci kısmını görüştük, önümüzdeki gelecek günlerde gelişmeler doğrultusunda bu konudaki uygulama esaslarını paylaşacağız. “dedi.

“ Aşıya hız veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aşıya hız veriyoruz. Öğretmenlerimiz başta olmak üzere, riskli grubunun hepsinin bir an evvel aşılanmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Korana virüsü ile mücadele etmeyip sorumluluk almayıp, elini taşın altına koymayarak klavye ve ekran silahşorlüğüyle gezen kişilerin asıl niyetlerinin ve hesaplarının farkındayız” ifadesini kullandı.

Hibe desteği başvuruları nasıl yapılıyor?

Başkan Erdoğan’ın açıklamış olduğu hibe desteklerinin başvuru sayfası bir çok esnaf tarafından araştırılmaktadır. Başvurular ise e-devlet sayfasından gerçekleştirilmektedir.

“ Yapmış olduğumuz harcamalar 79 milyar TL’ye ulaştı”

Salgın döneminde destekler hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Yalnızca merkezi yönetim bütçesi tarafından yapmış olduğumuz harcamalar şimdiden 79 milyar TL’ye ulaştı. Bu sayılar sene sonunda 104 milyar TL’yi bulacak” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir