ilk adayları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SÖZCÜ’ye konuştu. Cumhur İttifakı’nın aksine Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını demokratik yöntemlerle belirleyeceğini kaydeden Kılıçdaroğlu,

Çok onurlu bir görev dedi. Türkiye günlerdir ülkenin bir ucundan öbür ucuna arka arkaya çıkan yangınlarla mücadele ediyor. Altı vatandaşımız hayatını kaybettik, yüzden fazla orman yangınında sayısız ağaç kül oldu, binlerce hayvan yanarak can verdi. Çiftçiler mahsullerini, hayvanlarını, birçok vatandaş evini kaybetti.

Turizm mevsiminde dolu olan oteller boşaltıldı. Daha önceki yıllarda da sabotaj veya başka nedenlerle çıkan yangınlarda ihmaller, yanlışlar tartışılmış olmasına rağmen son yangınlarda hala aynı hataların yapılmış olmasının toplumda yarattığı tepkiyi ve tabii erken seçim tartışmalarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuştum.

HERKES SAKİN OLMALI – Anketlerde CHP ve İYİ Parti’nin oylarının arttığı, Cumhur İttifakı partilerinin oylarının düştüğü görülüyor. Sizce Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaybedeceği görülen bir seçime girer mi?Seçime girecek, hiçbir endişem yok. Bizi tahrik eden, sokağa çekmek isteyen, çatışma ortamı yaratmak isteyen gelişmeler olabilir, herkesin sakin olması gerekiyor. OHAL ilan etmek isteyebilir, etse de sandığa gidecek ve görevimizi yapacağız.

VATANDAŞIN İSTEDİĞİ ADAY – Öyle bir “cumhurbaşkanı nasıl olmalı” tarifi yaptınız ki sanki kendinizi tarif ettiniz. Cumhur İttifakı’nın adayı belli; Erdoğan. AK Parti ve MHP milletvekillerinin tamamı koşulsuz ona uyacaklardır.

Çünkü kendi akıllarını kullanma ve olayları sorgulama gibi bir güçleri yok. Milletvekilliklerini de Erdoğan’a borçludurlar. Bizde ise demokrasi var, yani biz cumhurbaşkanı adayı belirlenecekse önce ittifak olarak bir araya gelmek ve oturup konuşmak zorundayız.

Tek aday mı olsun, her parti ayrı ayrı aday mı çıkarsın, bu demokrasi kültürünün getirdiği bir şeydir. Benim yaptığım cumhurbaşkanlığı tanımı ise toplumun özlemle beklediği bir cumhurbaşkanı tanımı. Bu cumhurbaşkanının kendisi, ailesi ve yaşam tarzıyla topluma örnek olacak. Vatandaş tarif ettiğim gibi bir cumhurbaşkanı istiyor. Yeni cumhurbaşkanı da başlangıçta olağanüstü yetkilere sahip olacak. “Cumhurbaşkanı oldum, bütün yetkiler bende, ne demek parlamenter sistem, nereden çıktı bu” derse her şey tuzla buz olur.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i getireceğiz ve sahip olduğu yetkilerin önemli bir kısmını tekrar parlamentoya devredecek. Dolayısıyla, seçilecek cumhurbaşkanının nefsine hakim olması, verdiği sözde durması lazım.

ÇOK ONURLU BİR GÖREV – “Millet ittifakı karar verirse ben olurum” diyor musunuz? Elbette, yani Millet İttifakı derse ki “Siz aday olun”, kabul ederim. Çünkü onurlu bir görev cumhurbaşkanlığı ve onurlu görevin çok ötesinde Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek kişi olacak. Hem parlamentodaki ittifaka güven verecek, hem size oy vermeyen vatandaşların da kucaklandığını görecek. Bunu yapmak zorundayız. Bu aşamada tartışmayı kişiler bazına indirgemek doğru değil. Biz önce cumhurbaşkanı nasıl biri olmalı, “nitelikleri” ne olmalı, onu tartışmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir