ilk o ülke

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararıyla ilerlemeye başlayan Taliban, kısa sürede hakimiyet alanını genişleterek başkent Kabil’e kadar geldi.Dün de Kabil’e giren Taliban ülke yönetimini ele geçirdi.Eski cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Abdullah Abdullah ve Gulbeddin Hikmetyar’la birlikte, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden ayrılışının ardından kaosu önlemek ve barışçıl geçiş için 3 kişilik komite kurulduğunu duyurdu.Amerikan basınında ise sürpriz iddia gündeme getirildi. “ÇİN TALİBAN’I TANIYACAK”

USNews’ten Paul D. Shinkman’in kaynaklarından aldığı bilgiye göre Çin; Taliban’ı Afganistan’ın meşru yönetimi olarak tanımaya hazırlanıyor.

Böyle bir durumda Taliban’ı meşru yönetim olarak tanıyan ilk ülke Çin olmuş olacak.Habere göre; Çin Dışişleri bu iddiaya resmi bir cevap vermedi.Ancak Taliban’ın ülkeye ele geçirmesinden sonra yapılan ilk açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban ile ‘dostça ilişkiler’ geliştirmeye istekli” denildi.

Çin’in Taliban’ı tanıması halinde bazı ülkelerin de (Pakistan, Rusya, Hindistan) benzer bir adım atmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çin devlet medyası Global Times da Pekin yönetiminin, Afganistan’daki savaş sonrası yeniden yapılanmaya katılabileceğini duyurdu.Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdulgani Birader liderliğindeki bir heyet, yaklaşık iki hafta önce Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi tarafından Tiencin kentinde ağırlanmıştı.Aynı Taliban heyeti geçtiğimiz ay Moskova’da Rus yönetimiyle bir araya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir