karar

Son günlerde co’rona vi’rüsü v’aka sayılarında artış yaşanırken, bazı illerde ka’rantina kararları alınıyor. Co’rona önlemleri kapsamında Aksaray’da bugün market, bakkal, fırın kasap gibi tüm istisnalar ortadan kaldırılarak tam kapanmalı sokağa çıkma ya’sağı uygulanıyor. TOKAT’TA 2 MAHALLE, 1 KÖY VE 1 BELDEDE 10 GÜNLÜK K’ARANTİNA Tokat’ın Erbaa ilçesinde c’orona vi’rüsü va’kalarının artması nedeniyle Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından ka’rantina uygulanmasına karar verilen 2 mahalle, bir köy ve bir beldede giriş ve çıkışlar po’lis ve j’andarma ekipleri tarafından kapatıldı.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından co’rona vi’rüsü va’kalarındaki artış nedeniyle ilçe merkezindeki Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Ertuğrul Gazi Mahallesi, Tepekışla Köyü ve Karayaka Beldesi’nde 10 gün süreyle k’arantina uygulanması kararlaştırıldı.

Karar gereğince 2 mahalle ile köy ve beldenin girişleri po’lis ve ja’ndarma ekipleri tarafından kapatıldı. Po’lis ekipleri, yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığı ilçe merkezindeki 2 mahallenin giriş ve çıkışlarını kapatarak ka’rantina kurallarını uyguladı. Öte yandan, daha önce ka’rantinaya alınan Alacabal Mahallesi ile Tanoba Beldesi’ndeki k’arantina kararı ise pazartesi gününden itibaren 10 gün daha uzatıldı.

OSMANİYE’DE BİR KÖY VE APARTMAN K’ARANTİNAYA ALINDI Osmaniye’de, 5 p’ozitif v’aka tespit edilen Dereli köyü ile 8 p’ozitif v’aka tespit edilen Yediocak Mahallesi 12512 Sokak’ta bulunan Mahmut Sekni apartmanı bulaşın önlenmesi ve halk sağlığını korunması amacıyla İl Hıfzıssıhha Meclis kararı ile ka’rantinaya alındı.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: İlimiz merkez ilçe Dereli köyünde 28 Şubat 2021 tarihinden bu yana k’orona vi’rüs (C’ovid-19) tanılı toplam 5 p’ozitif v’aka, merkez Yediocak Mahallesi 12512 Sokak’ta bulunan ve 16 daireden oluşan Mahmut Sekni Apartmanı’nda 24 Şubat 2021 tarihinden bu yana k’orona vi’rüs (C’ovid-19) tanılı toplam 8 p’ozitif v’aka tespit edilmiştir.

Söz konusu Dereli köyünün ve Mahmut Sekni apartmanının bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve k’orona v’irüs sa’lgınını kontrol altında tutmak amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri gereğince 05.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar ka’rantinaya alınmasına karar verilmiştir.

AKSARAY TAM KAPANDI Şubat ayının başlarında İngiltere’den gelen mutasyonlu v’irüsün görüldüğü 6 il arasında yer alan ve v’aka sayısının artış göstermesi sonucu kırmızı kategoriye taşınan Aksaray’da bugün bakkal, market, fırın, kuru yemişçi, kasap gibi tüm istisnalar ortadan kaldırılarak tam kapanmalı sokağa çıkma ya’sağı uygulanıyor.“2. GÜNCELLEMEYE KADAR SOKAĞA ÇIKMA Y’ASAĞI DEVAM EDECEK” İstisnaları ortadan kaldırdıklarını ve vatandaşa gerekli duyuruyu yaptıklarını belirten Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, şunları söyledi: Pazar günü tamamen sokağa çıkma ya’sağı hıfzıssıhha kararı aldık biliyorsunuz. İstisnaları da kaldırdık. Şimdiden de vatandaşlarımıza duyurduk.

Herkes tedbirlerini ona göre alıyor. Aksaray’da ikinci güncellemeye kadar Pazar günleri sokağa çıkma y’asağı devam edecektir. Ama bütün istisnaları da ortadan kaldırmış olduk. Bakın bu sınırlamalarda bizim 45 bin çocuğumuz okula gidemiyor. 40 bine yakın çocuğumuz okula gitti 45 bine yakın gidemiyor. İnsanlar iş yerlerini açamıyorlar, pastaneler, kahvehaneler, lokantalar açık değil. Bundan dolayı insanlar rızklarını evlerine alıp zevkle, keyifle, umutla götüremiyorlar. Onun için burada kendimizden çok bu insanları düşünerek üzerimize düşen vazifeleri yerine getirirsek hiçbir problem kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir