kullanımı sonlandı

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı (UNEP), şu anda dünya üzerinde kurşunlu benzin kullanan herhangi bir ülkenin kalmadığını açıkladı.

Oldukça zararlı olan yakıt, nerdeyse yüz senedir havayı, toprağı ve suyu kirletiyordu. Kalp hastalığına, kansere ve felce neden olabilen yakıt, çocuklarda beyin gelişimi ile alakalı problemlerle de ilişkilendiriliyor. Duyurdular.. Araç sahipleri dikkat! Kullanımı sona erdi

Yüksek gelirlere sahip pek çok ülke yakıtın tüketimini 1980’li senelerde yasakladı. Kurşunlu benzini kullanan son ülke olan Cezayir yalnız bu senenin Temmuz ayında tüketimi durdurdu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kurşunlu benzinin tüketiminin tamamiyle sonlanmasını “uluslararası bir başarı öyküsü” olarak nitelendirdi. Guterres, “Kurşunlu benzin tüketimine son vermek, her sene kalp hastalığı, felç ve kanserden kaynaklanan milyonlarca erken ölümü önleyecek. Zeka gelişimleri zarar görmüş çocuklar da böylece korunacak” diye konuştu.

1920’lerin başında motor performansını çoğaltmak için benzine kurşun eklenmeye başlandı. 1924 gibi erken bir tarihte ise ABD petrol devi Standard Oil tarafından işletilen bir rafineride konvülsiyon (kasların istem dışı kasılması) geçiren beş işçinin ölümü, onlarca işçinin de hastaneye kaldırılması tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

Kullanan 86 ülke vardı Fakat bütün bunlara rağmen, 1970’lere kadar küresel olarak bütün benzinlere kurşun eklenmeye devam edildi. Zengin ülkeler yakıtın tüketimini aşamalı olarak bırakmaya başladı. Fakat 2000’lerin başında hala kurşunlu benzin kullanan 86 ülke vardı. Kuzey Kore, Myanmar ve Afganistan, 2016 senesine kadar kurşunlu petrol satışını durdurdu. Geride ise Irak, Yemen ve Cezayir gibi az sayıda ülke kalmıştı.

UNEP, 2002’den bu yana kurşunlu benzin tüketimini sona erdirmek için hükümetler, özel şirketler ve sivil topluluklarla beraber çalıştı. UNEP Direktörü Inger Andersen, “Kurşunlu benzin, insanlığın toplumlarımızın her düzeyinde yaptığı sorunları kısaca özeti” dedi. Fakat Andersen bu yakıtı ortadan kaldırmanın “insanlığın yaptığı yanlışlardan ders alıp düzeltebileceğini” de gösterdiğini söyledi. Çevre örgütü Greenpeace, “toksik bir çağın sonu” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir