mehmet ceyhan

Ko’ronav’irüs vaka ve vefat sayısındaki artışı değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ö’lümle ödedik. Yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık” dedi. rof. Dr. Ceyhan katıldığı bir televizyon programında, k’oronav’irüsle mücadelede a’şılamanın önemine dikkat çekti ve “A’şının etkisini, toplumun yüzde 70’i a’şılandığında görüyoruz. Yüzde 80’e ulaşan ülkeler var.

Bakanlığın sürekli tek doz a’şıdan bahsetmesi son derece olumsuz bir tablo yaratıyor” diye konuştu. Ceyhan, “İnsanlarda tek doz a’şı dendiğine göre bir koruyucu özelliği vardır gibi bir algı oluşuyor. Hiç böyle bir şey yok. Ancak yüzde 20-25 koruyabiliyor. Bizim için önemli olan iki doz a’şısını yaptırmış insan sayısı ve toplumdaki oranı. Henüz daha yüzde 10’unda bile değiliz” ifadelerini kullandı.  “BİR TANE BİLE HASTA ALACAK YERİMİZ YOK”

Prof. Dr. Ceyhan, daha önceki dönemlere kıyasla daha ciddi bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirtti ve şunları ifade etti: “Tek silahımız devletin alması gereken önlemler ve bireysel önlemler. Devletin alması gereken önlemlerin geçtiğimiz ilkbahar ile kıyaslarsanız şu andaki önlemleri ne kadar hafif olduğunu, ne kadar vaka sayısını önlemede yetersiz olduğunu görürsünüz zaten. Bizim yetişkin hastanelerinde ö’lüm oranlarının daha düşük gibi düşünüyorsunuz.

Örneğin çocuklarda, benim çalıştığım hastane Hacettepe’de tamamen doluyuz. K’ovid yatakları da dolu, yoğun bakım yatakları da dolu, bir tane bile hasta alacak yerimiz yok. Daha önceki iki artış dönemine göre şimdi daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız.”

“MART AYINDA ÇOK BÜYÜK HATA YAPTIK” Ceyhan, k’oronav’irüs ile mücadelede eksik yönlere dikkat çekti ve “Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ö’lümle ödedik. Mart ayında 5 bin 10 binlere çıktığı zaman günlük vaka sayısı, ben şunu bekliyordum;

yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık. Okulları açtık, yasakları kaldırdık. Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık? Bunu 60 bini geçen vaka sayıları ile işte 300’ün üzerindeki ö’lüm sayıları ile ödüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir