Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz’in sağanak ve yer yer gök g’ürültülü sağanak, gece saatlerinde Erzurum ve Bingöl çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. B’UZLANMA VE D’ON OLAYI BEKLENİYOR Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis ile birlikte, doğu bölgelerde b’uzlanma ve do’n olayı bekleniyor. METEOROLOJİ’DEN Ç’IĞ U’YARISI. Hava sıcaklıklarının hafta boyunca mevsim normallerinin 5-8 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilen Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar erimesi bekleniyor.

Kar erimesi nedeniyle su ba’skını ve dik yamaçlarda ç’ığ oluşma r’iski bulunduğundan, meydana gelebilecek ol’umsuzluklara karşı d’ikkatli ve t’edbirli olunması konusunda u’yarıda bulunuldu. YETKİLİLER VATANDAŞLARI UY’ARDI Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden orta ku’vvette, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu’da fı’rtına (40-70 km/sa), Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de yer yer ku’vvetli fı’rtına (60-90 km/sa) şeklinde e’smesi bekleniyor. Buna göre olası soba ve baca g’azı ze’hirlenmeleri,

ağaç ve direk d’evrilmesi, çatı uçması ile ulaşımda a’ksamalar gibi ol’umsuzluklara karşı di’kkatli ve te’dbirli olunması konusunda u’yarıda bulunuldu. İstanbul DA’HİL 27 KENT İÇİN TURUNCU KO’DLU UYARI Meteoroloji’nin uyarı haritasında; Aydın, Bitlis, Çanakkale, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Muğla, Siirt, Tunceli, Şırnak, Yalova, Bayburt, Tekirdağ, Trabzon, Van, Rize, Muş, Manisa, İzmir, Gümüşhane, Edirne, Bursa, Artvin, Balıkesir, Bingöl ve Ağrı için turuncu k’odlu uy’arı verildi.

 

34 KENT İÇİN SARI K’ODLU UYA’RI Öte yandan; Afyonkarahisar, Amasya, Antalya, Ankara, Bilecik, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Giresun, Isparta, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Niğde, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Zonguldak, Yozgat, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Karabük ve Düzce için de sarı k’odlu u’yarı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir