milyonları ilgilendiriyor

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet tarihinde bir ilki başlatmış Emekli vatandaşlara hem Ramazan Bayramında hem de k’urban bayramında ikramiye uygulamasına geçmişti bu uygulama Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir uygulama idi Erdoğan’ın emeklilere verilen bin TL’lik bayram ikramiyelerinin artırılacağını açıklamasının ardından y’asa teklifi bekleniyor Emeklilere bayram ikramiyesi k’anunla düzenlendiği ve k’anunda da ikramiye tutarı bin TL olarak belirtildiği için enflasyon kadar yapılacak artış için de y’asal bir düzenleme yapılması gerekiyor.

İLK ÖDEME MAYIS AYINDA Reisi Cumhur Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı önemli açıklamada e’nflasyon oranında artış yapılacak bayram ikramiyelerinin ödeme takvimlerini açıklanmışı.

Erdoğan Bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, kurban bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz demişti. Bu çerçevede zamlı ödemelerin bayrama yetişmesi için önümüzdeki iki hafta içinde konuyla ilgili düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmesi gerekiyor.

TAM 3 ALTERNATİF VAR Emekliye bayram ikramiyesinde yapılacak zamda 3 alternatif dile getiriliyor. Bunlardan ilki 6 ayda bir e’nflasyon farkının ikramiyelere yansıtılması. Bu durumda Ocak ayındaki yüzde 8.36’lık fark ilk ikramiyeye eklenecek. İkinci ikramiye ise Temmuz ayında belli olacak olan yeni e’nflasyon oranında zam yapılacak. Bir diğer ihtimal ise, yıllık enflasyonun ikramiyeye yansıtılması. Bu durumda 2020 yılı e’nflasyonu, ikramiyeye yansıtılacak, bu da yüzde 14.6 olacak.

Ayrıca emekliye bayram ikramiyesi uygulamasının başladığı 2018 yılından bu yana yaşanan e’nflasyonun ikramiyelere yansıtılması talebi de zaman zaman gündeme getiriliyor güzel bir uygulamaya geçilecek ve emeklilerin m’ağdur edilmemesi bekleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir