normalleşme tarihi

Erdoğan tarih verdi, ABD Başkanı Biden’la yapacağı görüşme öncesi ABD merkezli şirketlerin yöneticileriyle toplantı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biden’la NATO Zirvesi’nde gerçekleştireceğimiz görüşmenin yeni dönemin habercisi olacağına inanıyorum” dedi. Corona virüsüyle mücadeleye de değinen Erdoğan, “Haziran ayında yoğun aşılama kampanyası yürüterek normalleşmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD merkezli şirketlerin yöneticileriyle görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:nBugün daha çok sizleri dinlemek, ortak yatırım fırsatlarını değerlendirmek arzusundayım. Malumunuz olduğu üzere küresel ekonomi corona virüsünden dolayı son asrın en sancılı dönemini yaşıyor.nDünya ekonomileri birkaç istisna dışında çok ciddi daralmalar yaşadı. Bilhassa havacılık, turizm, hizmetler sektöründe faaliyet gösteren şirketler salgına karşına alınan kısıtlamalardan olumsuz etkilendi. Bu dönemde güçlü sağlık altyapısının değerini hep birlikte gördük.nBirçok ülkede yaşanan sıkıntıların, tedarik zincirindeki aksaklıkların

hiçbiri Türkiye’de yaşanmadı. Kamu özel ortaklığı ile hayata geçirdiğimiz şehir hastaneleri ve rekor sürede hizmete aldığımız bin sekizer yataklı iki acil durum hastanesi kritik rol üstlendi. Salgına karşı en etkili yöntem olan aşı noktasında 29 milyon doza yaklaştık.

HAZİRAN’DA ‘NORMALLEŞME’ MESAJI

Haziran ayında yoğun aşılama kampanyası yürüterek ülkemiz genelinde normalleşmeyi temin etmeyi hedefliyoruz. Dünyada birçok ekonominin adeta durma noktasına geldiği dönemde biz hem kamu hem de özel sektör yatırımlarımızı sürdürdük. Türkiye’nin adı salgın döneminde daha fazla ön plana çıkmaya başladı.

Salgın döneminde birçok firmamız daha önce hiç varlık göstermediği ülke ve bölgeler açılma imkanı buldu. Özel sektörümüzün gayreti, devletimizin verdiği destekler ve dinamik salgın tedbirleri sayesinde ekonomimiz 2020 yılını büyüme ile kapattı. Yüzde 1.8 oranla Çin’in ardından G-20’de en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk. Geleneksel ihracat pazarlarımızdaki ciddi ekonomik küçülmeye ve dış talep daralmasına rağmen 170 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Türkiye-ABD arasındaki ticaret hacmi yüzde 4 artışla 21 milyar doları aştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir