o parti

Konsensus’un şubat ayında yapmış olduğu anket sonuçları açıklandı. Sonuçları bir hayli şaşırtıcı olan ankete katılanların % 62.2’si ‘Seçimler zamanında yapılsın’ cevabını verdi. Anket sonuçlarına göre en büyük sorun ise işsizlik ve hayat pahalılığı olarak açıklandı. Murat Sarı’nın başkanı olduğu Konsensus’un şubat ayında yapmış olduğu araştırmanın sonuçları açıklandı. Bilindiği üzere Konsensus’un İstanbul’da tekrarlanan yerel seçimlerde 23 Haziran öncesi son anketinde İmamoğlu’nun oy oranı % 50.2, Yıldırım’ın % 48.1. Olarak açıklanmıştı.Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, dikkati çeken anket neticelerini köşe yazısında paylaştı.

Yeni partilere ihtiyaç yok. Mustafa Sarıgül partisini kurdu. Muharrem İnce’nin partisi gün sayıyor. Ümit Özdağ ise yeni parti kurmak için yola çıktı. Peki yeni partilere ihtiyaç var mı? Ankete katılanların % 86.7’si “Yeni bir partiye ihtiyaç yok” diyor. “Var” diyenlerin oranı ise % 13.3. Yeni parti kuranların dikkatini çekmek istedim.

Partisini değiştirir mi? Bizde parti tutmak, siyasi kimliğin bir parçası. O sebeple parti değiştirmeye pek sıcak bakmıyoruz. “Partimi değiştirip yeni partiye oy veririm” diyenlerin oranı % 15.2 çıkıyor. Yüzde 54.4’ü ise “Yeni partilere oy vermem” diyor. Ama asıl bir veri var ki, yeni parti kuranların onları ikna etmesi gerekmektedir: Yüzde 30.4’lük bir kesim ise “Belki veririm” safında. Erken seçim olsun mu? Muhalefet bazen erken seçimi gündeme getiriyor ama halkımız pek oralı değil. Ankete katılanların % 62.2’si “Seçimler zamanında yapılsın” yanıtını verirken, erken seçimi isteyenlerin oranı % 37.8’de kalmış.

Seçim barajında şaşırtıcı sonuç12 Eylül darbesinin ürünü olan % 10 seçim barajının kaldırılmasını tartışıyoruz. Hem de 1983 seçimlerinden bu yana. Konsensus, halkımıza seçim barajını sormuş. Ama ankete katılanların % 64.9’u, % 10 seçim barajının korunmasını istiyor. AK Parti’de seçim barajının % 7’ye indirilmesi eğilimi ağır basıyor ama anketten % 5 çıkmış. “Yüzde 5 olsun” diyenler % 16.1 olurken, “Yüzde 7 olsun” diyenler % 6.6’da kalıyor. Seçim barajının bütünüyle kaldırılmasını isteyenlerin oranı ise % 8.3’e ulaşıyor. Yeni anayasa? İktidar ve muhalefetin ayrı ayrı anayasa çalışmaları yapmış olduğu bir dönemde anketten çıkan sonuç şaşırtıcı. Ankete katılanların % 54.6’sı yeni anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünde. “Yeni anayasaya ihtiyaç var” diyenlerin oranı ise % 45.4’te kalıyor.

En önemli sorun? Türkiye’nin çözülmesi istenilen en temel problemi işsizlik ve hayat pahalılığı çıkıyor. Yüzde 58’le işsizlik ilk sırada gelirken, hayat pahalılığı % 40’la ikinci sırada yer aldı. Onu % 33’le eğitim izledi. “CHP çözer” diyenler % 22.8. Ankete katılanlara hemde “Türkiye’nin en temel probleminu hangi parti çözer” diye sorulmuş. İlk sırada AK Parti, ikinci sırada ise CHP geliyor. Ancak AK Parti’nin çözeceğine inananların oranı, “CHP çözer” diyenlerin oranından % 22.8 daha fazla çıkıyor. AK Parti diyenler % 50.4 olurken, CHP diyenler % 27.6 çıktı.

Muhalefetin kaybettiği nokta. Zaten muhalefetin sorunu burda başlıyor. Sorunlara rağmen halkımız muhalefeti çözüm mercii olarak görmüyor. “Benim sorunumu CHP çözer” diye düşüncesinde değil. Muhalefetin bu sorunu aşması ve kitlelere umut vermesi gerekmektedir. İfade özgürlüğü? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklandığı bir dönemde Konsensus’un anketinden çıkan ifade özgürlüğüne ilişkin veriler dikkatimi çekti. Ankete katılanların % 65.6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına, % 34.4’ü ise olduğuna inanıyor. Din ve vicdan özgürlüğü? Laiklik gerekçesi ile partilerin kapatıldığı, başörtüsü y-asağının yaşandığı günlerin içinden çıkarak geldik. O sebeple Konsensus anketine katılanların din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin vermiş olduğu yanıt beni şaşırttı. “Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğü var mı” sorusuna “evet” diyenlerin oranı % 58.6 olurken, “yok” diyenler ise % 41.4’te kalmış. Demek ki din ve vicdan özgürlüğü konusunda daha almamız gerekli olan mesafe var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir