önerilir

Sağlık Bakanlığı duyurdu! Bilim Kurulu’ndan son dakika kararı. Ko’ronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Sal’gın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Fil’yasyon Rehberi güncellenerek mu’tasyon görülen bireylerin tedavi süreci ile alakalı iki madde eklendi.

Ko’ronavi’rüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Sal’gın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Fil’yasyon Rehberi güncellenerek mu’tasyon görülen bireylerin tedavi süreci ile alakalı iki madde eklendi.

 

Rehbere eklenen mad’deler şöyle: “Varyant Suşlar ile alakalı olarak;

Farklı suşlar ile en’fekte olan bireylerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya ko’hortlanması vi’rüslerde re’kombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem has’taların olası oldukça tek olarak odalarda yatırılması önerilir.

Varyant suş ile enfekte pozitif va’kaların i’zolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR tes’ti ile ne’gatiflik görüldükten sonra i’zolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan şahıslara 48 saat Aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir.”

“Varyant Suşlar ile alakalı olarak;

Varyant suş ile en’fekte ke’sin va’ka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olup, bu sürenin sonunda PCR ne’gatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir