Ortak olmak istiyorlar

Türkiye aynı ırktan geldiğimiz dost ve kardeş ülkeler ile hiç olmadığı kadar yakın ilişkiler icra etmeye başladı hem ekonomik hemde A’skeri olarak Türkiye Türki Cumhuriyetler ile yakınlaşmaya devam ediyor Türkiye ile Kazakistan arasında s’avunma sanayii alanında işbirliği yapılması bekleniyor. İki ülke arasında yapılan görüşme sonrası Kazakistan’dan bir açıklama geldi Türkiye ile Kazakistan, s’avunma sanayi alanındaki iş birliğini güçlendirme konularını görüştü.

İKİ ÜLKE ARTIK ÇOK DAHA YAKIN OLACAK Kazakistan S’avunma Bakanlığından yapılan önemli açıklamaya göre, Milli S’avunma Bakanı Yardımcısı Muhsin Dere, Kazakistan’a gerçekleştirdiği iki günlük çalışma ziyareti kapsamında Bakan Nurlan Yermekbayev ile bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki s’avunma sanayi alanındaki ortaklıkların yanı sıra a’skeri eğitim alanında iş birliği konuları ele alındı Kazakistan ile Türkiye’nin çok yönlü s’tratejik ilişkilerini geliştirmeye devam edeceği ifade edilen açıklamada, söz konusu görüşmede büyük Türk s’avunma şirketleriyle iş birliği konularının da gündeme geldiği aktarıldı görüşmede, iki ülkenin ortak ürettiği optik ve radyo elektronik alanındaki a’skeri ürünlerin imalatındaki başarılara da vurgu yapıldı.

Milli S’avunma Bakanı Yardımcısı yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın Orta Asya’da Türkiye için önemli ortaklardan biri olduğuna dikkati çekerek, “Uzun ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. İki kardeş ülke arasında a’skeri ve teknik alanlarda birçok yeni anlaşmanın yapılması planlanıyor.” dedi Türk heyeti, ziyaretleri sırasında başkentte yer alan 4 s’avunma sanayi şirketi ile Nursultan Nazarbayev Ulusal S’avunma Üniversitesi’nde incelemelerde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir