pay vermeliyiz

İsrailli isimden Tel Aviv yönetimine çağrı: Türkiye’ye pay vermeliyiz. İsrailli eski Bakan Shlomo Ben-Ami, Akdeniz’de yaşanan son gelişmelere dair bir yazı kaleme aldı. Ben-Ami İsrailli yetkililere Türkiye konusunda bir çağrıda bulundu.

İsrailli eski Bakan Shlomo Ben-Ami Project Syndicate adlı medya kuruluşunda yayınlanan ‘Yeni bir Orta Doğu düzeni kurmak’ başlıklı yazısında, Akdeniz’deki g’az r’ezervleri için kurulan ittifakları, Türkiye’ye karşı alınması gereken tavrı ve İsrail’in bölgedeki planlarını kaleme aldı.

“Orta Doğu’da ittifaklar beklenmedik şekillerde değişiyor”, diyen Ben-Ami, “Ortaya çıkan k’onfigürasyon, görünüşte sonsuza dek sa’vaş ve barış arasında ince bir çizgide yürüyen bir bölge için ne manaya geliyor?” diyerek yazısına devam etti.

“Devam eden değişimler büyük ölçüde İran’ın artan etkisinden kaynaklanıyor,” iddiasında t’espit edilen İsrailli eski Bakan, “K’örfez ülkeleri, uzun zamandır m’üttefikleri olan ABD’nin İran’ın yükselişini durdurmak için yeteri kadar şey yapmadığından korkuyor. Fakat İran tek faktör değil. Doğu Akdeniz’de Kıbrıs ve Mısır sularında e’nerji r’ezervlerinin keşfi eski dü’şmanları (İsrail, Mısır ve Kıbrıs) bir araya getirdi. Ürdün, iki ülke arasındaki s’iyasi gerginliğe rağmen İsrail’den g’az satın alabilmek için 15 senelik bir anlaşmaya yaptı.” dedi.

“Akdeniz’de yeni i’ttifak”

Ben-Ami, Doğu Akdeniz’de g’az re’zervlerinden faydalanmak için yeni bir oluşuma ilgi çekerken, “Şimdi, bir Doğu Akdeniz e’nerji topluluğu ortaya çkıyor. Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun (EastMed) ilki 2019’da Kahire’de düzenlendi. Geçen sene bu forum, son derece farklı üyelerden oluşan bir hükümetlerarası ö’rgüt haline geldi: Kıbrıs, Mısır, Yunanistan, İsrail, İtalya, Fransa, Ürdün ve Filistin.” dedi.

“İttifakta tek eksik Türkiye”

Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı olarak kurulan ittifaka, farklı bir şekilde yaklaşan Ben-Ami Türkiye ile ilgili ses getirecek yorumlarda bulundu. “Doğu Akdeniz’de işbirliğini derinleştirmeye yönelik çalışmalarda bariz bir şekilde bir ülke eksik, Türkiye.” dedi.

“Türkiye’ye pay sunmalıyız”

Doğu Akdeniz’de rakiplerinin sayısını azaltmak isteyen İsrail’in nasıl bir yol izlemesi gerekliliğini açık bir şekilde anlatan İsrailli eski Bakan şu sözlerle yazısına nokta koydu:

“Ancak doğrudan yüzleşme, potansiyel olarak f’ela’ket sonuçlarıyla beraber sadece k’aosu besleyecektir. Bunun yerine ABD, gözlemci oduğu EastMed’i Türkiye ile bir geçici anlaşmaya ikna etmek için benzersiz konumunu kullanmalı, ona üyelik için bir yol ve nihayetinde keşif ve gelir paylaşımı anlaşmasında bir pay sunmalıdır. Kısacası, ABD, Doğu Asya’daki kendi “dost ve düşmanları” (ABD mü’ttefikleri olan kendi aralarında d’üşman olan ülkeler) arasında ça’tışmayı önlemek için sık sık kullandığı aynı türden dengeli diplomasiyi sergilemelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir