ruslardan teklif

Türkiye kendi göbeğini kendi kesip kendi kendine yeten bir ülke olabilmek için elinden gelen herşeyi yapıyor S’avunma sanayisine çok c’iddi yatırımlar yapıyor çevremizdeki bazı ülkeler Türkiye’deki ihracat potansiyelini gördüğü için yardım etmek istiyor bazı ülkeler ise Türkiye’nin tek başına teknoloji üretmemesi için Türkiye’ye önemli t’eklifler sunuyor Rusya, Türkiye ile s’avunma sanayisi ve havacılıkta iş birliğini geliştirmek istiyor.

TÜRKİYE’YE G’ÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM TEKLİFİ GELDİ

Rostec Başkanı Sergey Çemezov, Tusaş tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın ortak üretimi konusunda Türkiye’ye teklifte bulundu.

Rus devlet s’avunma sanayi şirketi Rostec’in Başkanı Sergey Çemezov, Türkiye’nin insansız hava araçları geliştirme konusunda g’üçlü bir yetkinliğe sahip olduğunu belirterek, “Türkiye s’avunma ve havacılık sanayilerinde ithalat ikamesine yönelik etkin önlemler alıyor. Türkiye ile karşılıklı fayda temelinde teknolojik iş birliği konularını istişare etmeye hazırız.” dedi.

Çemezov, 17 Ağustos’ta başlayacak ve Rostec’in de katılacağı Uluslararası S’avunma Sanayi Fuarı (IDEF) öncesinde AA muhabirine Türkiye ile Rusya arasındaki a’skeri teknik alanlardaki iş birliğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin s’avunma sanayisine yönelik önemli b’aşarılar kaydettiğini belirten Çemezov, “Türkiye s’avunma ve havacılık sanayilerinde ithalat ikamesine yönelik etkin önlemler alıyor. Bildiğim kadarıyla, 2000’li yılların başında kendi s’avunma sanayisinde Türk teknolojisinin payı önemsiz bir düzeydeyken, bugün bu oranın yüzde 70’e yakın bir seviyeye gelmesi p’olitikanın yüksek verimliliğini gösteriyor.” diye konuştu.

ORTAK SAVAŞ UÇAĞI ÜRETİMİ

Çemezov, ortak s’avaş uçağı üretimine yönelik görüşmeler yapılabileceğini belirterek, “Ortaklarımızla her zaman diyaloğa açığız. Türkiye ilgi gösterirse bu konuda da iş birliğine hazırız. Türkiye’nin kendi beşinci nesil Tfx s’avaş uçağı projesini hayata geçirme niyetinde olduğunu biliyoruz. Uçak sistemleri ve sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesindeki yetkinliğimizle, Türk ortaklara yeni bir s’avaş uçağı yapmada yardımcı olmaya hazırız açıklamasında bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir