sadece 3 şehir

Türkiye’de günlük k’oronav’irüs vaka sayıları halen 15 binlerde seyrediyor. Salgınla mücadele için alınan tedbirler illere göre farklılık gösteriyor. Tedbirlerin illere göre alınması kararının ardından gözler her hafta açıklanan ve 100 binde görülen vaka sayılarına çevrildi.

Bu sayılardan yola çıkarak 4 ayrı renk belirlendi ve Türkiye haritası kırmızı, turuncu, sarı ve mavi renklere boyandı. Kırmızı en yüksek r’iski, mavi de en düşük ri’ski ifade etti.Vaka sayısına göre hazırlanan yeni ri’sk haritasında korkutan tablo: Yalnızca 3 il mavi 20-26 Şubat R’isk Haritası

MECVUT UYGULAMALARA DEVAM EDİLECEKSağlık Bakanlığı’nın 20-26 Şubat tarihlerini kapsayan rakamları baz alarak oluşturduğu ri’sk haritasına göre tedbirler belirlendi. İki haftada bir güncelleneceği açıklanan bu harita için bu hafta beklendi. Ancak son Kabine toplantısında 81 ilde mevcut uygulamanın devamına karar verildi.Vaka sayısına göre hazırlanan yeni r’isk haritasında korkutan tablo: Yalnızca 3 il mavi” YÜKSEK R’İSKLİ BİR HARİTA KENDİNİ GÖSTERİYOR”

Habertürk’ün haberine göre, son açıklanan tabloya göre ri’sk haritasının yeni hali yüksek ri’skli bir şekilde kendini gösteriyor. Marmara’nın neredeyse tamamı kırmızı olan haritada yine Karadeniz kıyıları Kastamonu’dan Artvin’e kadar yüksek r’iskli çıktı. Haritanın batısındaki tek mavi il Uşak da sarıya döndü.

Doğu ve Güneydoğu’daki mavi iller de kaygı verici şekilde azaldı. İlk haritada neredeyse tamamı mavi olan bu bölgeden sadece Siirt, Şırnak ve Hakkari mavi çıktı.İSTANBUL YİNE KIRMIZIVaka sayıları Türkiye genelinde olduğu gibi üç büyükşehirde de yükseldi. Geçen haftaki verilere göre (111,57) kırmızıya dönen İstanbul, bu hafta da vahim yükselişini (178,25) sürdürdü.

Turuncu kategorideki Ankara ve İzmir’de de İstanbul kadar olmasa da artış var.RENK DEĞİŞTİREN İLLERHaritada 16 ilin rengi değişti. Siirt sarıdan maviye dönerken, sadece 4 il önceki haftaya göre daha iyi bir konuma geldi.İşte kırmızıdan turuncuya dönen iller: Artvin, Burdur Sakarya Vaka sayısına göre hazırlanan yeni r’isk haritasında korkutan tablo: Yalnızca 3 il mavi SAMSUN’DA K’RİTİK YÜKSELME Veriler, en çok artış yapan illere göre sıralandığında ise başka bir korkunç tablo ortaya çıkıyor. Samsun’da 100 binde 110,17 artışla haftalık vaka 458,53 oldu.

Bu kategoride Samsun’u Kilis, Balıkesir ve İstanbul takip etti.”VATANDAŞLARIMIZIN MÜCADELEYE DESTEK VERMESİNİ RİCA EDİYORUM”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tedbirlerin aynı şekilde devam edeceğini açıkladığı dünkü Kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada

“Vatandaşlarımızın ri’ski azaltmalarını, şehirlerini bu musibetten kurtulma mücadelesine destek vermesini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız sayesinde yeniden kısıtlamaların ve yasakların geleceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir