seyahat yasağı

Şehirler arası seyahat yasağının nasıl uygulanacağı vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. İçişleri Bakanlığı 81 ile kısmı kapanma konulu genelgeyi gönderdi. Sokağa çıkma yasağı saatlerinde seyahat kısıtlaması varken özel araçla yolculuk yapacaklar seyahat izin belgesi alacak. Peki seyahat yasağı ne zaman başlayacak? İşte seyahat kısıtlamasının detayları…

Buna göre hafta içi 19:00 ve ­05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonu için sokağa çıkma yasağı cuma akşam 19:00’da başlayacak, pazartesi günü 05:00’te sona erecek. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan zamanlarda, zorunlu haller dışında toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.

İşi ile ilgili bağlantısını belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ve uçak, otobüs, tren, gemi aracılığıyla şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. Bunun dışında sağlık, vefat, sınav, askerlik ile ilişkili kimi durumlarda zorunlu hal için başvuru yapılarak özel araç ile seyahat edilebilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre kimi zorunlu hallerde başvurusu kabul edilenler seyahat yasağından muaf tutulacak. Genelgeye göre zorunlu hal sayılabilecek durumlar şöyle:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi)

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler)

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan Ceza infaz kurumlarından salıverilen

Bu gibi durumlarının olduğunu belirten kişiler, İçişleri Bakanlığı’na ait e-başvuru ve Alo 199 sistemleri üzerinden ya da valilik ve kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurulları’ndan izin almak kaydıyla toplu ulaşım araçlarıyla veya özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir