sıraya girdiler

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Asya’nın doğusu ve güneyindeki ülkelerle, Ortadoğu ülkelerinin ve hem de birtakım Avrupa ülkelerinin Türk SİHA’ları ile yakından ilgilendiğini ve temsilcilerini görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gönderdiklerini açıkladıSavunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk S’İHA’larının kalite-fiyat teması bakımından dünyanın en iyisi bulunduğunu söyledi. Fransız Haber Ajansı (AFP) Türkiye’nin ürettiği Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Suriye, Libya ve Azerbaycan’da son dönemde mühim askeri başarılara imza attığını ve Türkiye’nin SİHA’ların ihracatı amacıyla burada gösterilen başarılardan yararlanmayı umut ettiği yorumunu yaptı.Haber analizde, askeri boyuta ek olarak SİHA’ların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dış politikada giderek daha iddialı bir duruma gelen tesir alanlarını genişletme girişimlerine destek adına baskı öğeyi olarak gördüğünüz ifade edildi.Türkiye’nin sön dönemde Suriye, Libya ve Azerbaycan’da S-İHA’ları tesirn bir şekilde kullandığı kaydedilirken, bu araçların geniş çaplı ihracatının planlandığı bildirildi.

“Kalite-fiyat temasında dünyanın en iyisi”S’avunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Kalite-fiyat teması yönünden biz bu alanda en iyisiyiz. Dünyada çok değişik SİHA var yalnız, fiyat ve özellikleri, bizimkiyle kıyaslandığında ortada büyük değişiklikler bulunuyor. Bizim özelliklerimize sahip olup, başka ülkelerde imal edilenlerin fiyatları nerdeyse iki misli daha fazla.” dedi.

Demir, “Dünyada önder olabileceğimiz ya da yeni teknolojilerin öncüsü olabileceğimiz bu alana girmek istedik, SİHA’larımız bunun amacıyla kusursuz ”diyerek görüşlerini özetledi.Tunus ile 80 milyon dolarlık SİHA uyuşması.Türkiye’den imal edilen SİHA’ların 2016 yılından bu yana P’KK ile mücadelede de kullanıldığını anımsatan AFP, Türkiye’nin Tunus’a Aralık ayında 80 milyon dolar değerinde “Anka” adı verdiği SİHA’ların satışı amacıyla uyuşma imzaladığını, gene bu SİHA’ların “Bayraktar TB2” ismini taşıyan değişik modelinin ise daha evvel Ukrayna, Katar ve Azerbaycan’a satıldığını kaydetti.

Türk SİHA’larına ilgi artıyor.Demir, Asya’nın doğusu ve güneyindeki ülkelerle, Ortadoğu ülkelerinin ve hem de birtakım Avrupa ülkelerinin Türk SİHA’ları ile yakından ilgilendiğini ve temsilcilerini görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gönderdiklerini bildirdi.

ABD’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi aldığı gerekçesiyle Türkiye amacıyla aldığı yaptırım kararı listesinde Demir’in de isminin yer aldığı kaydedilen analizde, Demir’in bu yaptırımları tesirsinin sınırlı olacağı ve savunma endüstri bölümünde mühim başarılara imza atan Türkiye’yi engellemeye çalışanların bulunduğu yolundaki görüşlere de yer verildi.”Türkiye’nin Pakistan’a ATAK helikopter satışı ABD engelini aşamıyor”

Öte yandan Türkiye ile Pakistan arasında oluşturulan yalnız ABD yaptırımları nedeniyle gerçekleşmeyen 1.5 milyar dolarlık ATAK helikopteri satışında Ankara’ya 6 ay daha ek vakit tanındığı ileri sürüldü.

Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar 2018’de atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma endüstrisi ihracatı amacıyla ilk adım atılmıştı. Fakat satış uyuşmasının üzerinden 2 yıldan uzun bir vakit geçmesine rağmen çift motorlu helikopter ihracatı amacıyla ABD ile Türkiye arasında yaşanan politik uyuşmazlığın halledilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir