sona erdirildi

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği gün geldi çattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir araya gelen Kabine toplantısı yaklaşık 3,5 saatlik görüşmenin ardından sona erdi. Kritik toplantıdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönem için alınan kararları kameralar karşısında açıkladı.İŞTE KALDIRILAN TEDBİRLER 1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamaları tümüyle kaldırılıyor. Müzikle ilgili sınırlamayı da 24.00’e çekiliyor. Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;NATO ZİRVESİ”NATO zirvesiyle başlayan, Azerbaycan’daki temaslarımızla devam eden yoğun bir haftayı geride bıraktık.

3.5 saat süren toplantıda k’oronavirüs kısıtlamalarına ilişkin olarak yeni kararlar alındığı öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor. Yeni Kararlar: *1 Temmuz’da sokak kısıtlaması tamamen kalkıyor.*Turizmde KDV indirimi 1 ay daha uzatıldı. *Müzikle ilgili sınırlama saat 24.00’e çekiliyor.*Kamu kurumlarında normal mesai uygulamasına tekrar dönülüyor. *Şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının yanı sıra toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar kaldırılıyor.

Bugünkü Kabine toplantısında bu yoğun programlar enine boyuna değerlendirdik. Türkiye, 1952 yılında NATO’ya katılmıştır. Ülkemiz tehditlerle mücadele için NATO üyesi olurken ekonomiden ticarete kadar yeni bir tercihte bulunmuştur. Türkiye ittifaka karşı sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmiştir. Soğuk savaş sonrası bölgesel krizler, terör ve salgın gibi sorunlarla yüzleşirken, NATO’nun önemi bir kez daha görülmüştür. Irak’tan Suriye’ye, Filistin’den Libya’ya kadar can yakıcı durumda NATO kendisinden beklenen güçlü iradeyi ortaya koyamamıştır.”TÜRKİYE’SİZ NATO’NUN VARLIĞINI SÜRDÜRMESİ GÜÇTÜR”İttifakın önümüzdeki 10 yılık haritasını oluşturan NATO 2030 sürecini bu bakımdan önemli görüyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz temaslarda NATO konseptinin askeri ve diğer şartların günümüz durumuna uyması görüşünü paylaştık. NATO’nun sorumluluk alanlarıyla ilgili önceliklerini müttefiklerimize tekrar sunduk. Suriye’de bir dönem ittifakın en önemli sorunu olarak gösterilen DEAŞ’a karşı tek mücadeleyi yapan Türkiye’yi herkese hatırlattık. Ülkemizin bu gayretine rağmen güney sınırlarımızdaki başka bir terör örgütü üzerinden tehlikeli yapılaşmaların oluşmasına asla izin vermeyeceğimizi hatırlattık. Bu konuda daha samimi ve güçlü katkı beklediğimiz anlattık.

Bu zirvede bir kez daha görülmüştür ki Türkiye’siz bir NATO’nun varlığını sürdürmesi güçtür. Türkiye en çok desteğe ihtiyaç duyduğu dönemde yalnız bırakılmış olmasına rağmen NATO’nun korunması önemini kabul etmektedir. Bu anlayışla hükümlülüklerimizi yerine getirirken bir kez daha aynı sıkıntıların yaşanmaması için tekliflerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde hem ittifakla hem de müttefiklerimizle daha yakın ve olumlu iş birliği içinde olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir