sonunda

Dün yaptığı açıklama ile koronavirüse karşı yeni bir a*şı geliştirdiklerini açıklayan Prof. Dr. Uğur Şahin, bu aş*ının, 2 ila 8 santigrat derecede ve daha uzun bağışıklık sağlayacak şekilde formülize ettiklerini söyledi. HIZLI AŞ*ILAMAYA DİKKAT ÇEKTİBugün de Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin düzenlediği CEO Council Summit’te konuşan Şahin, Kovid-19 salgının hangi tarihte bitebileceğine dair şu değerlendirmede bulundu:

“Salgının bitmesi için dünya genelinde aş*ılama oranı yüksek olmalı. Aksi takdirde kimse güvende olmayacaktır. Dünya üzerinde sürü bağışıklığı kazanıldığı sürece salgın sona erecektir. 2022 yılının ortalarına doğru Hindistan gibi yoğun nüfusun olduğu bölgelerde bile yüksek a*ılama oranına ulaşılacaktır ve sürü bağışıklığı sağlanacaktır.

“ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIRILARAK AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE DE HIZLI A*ŞI TEDARİKİ YAPILACAK”

Gelecek 12 ay içerisinde gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde a*şılama oranının artmasıyla birlikte sürü bağışıklığına ulaşılabileceğini düşünüyorum. Bunu da mevcut a*şı üretim kapasitesini geliştirerek ve yeni üretim tesisleri açarak yapmak mümkün. 30’dan fazla şirketle aş*ı üretimi için çalışmalar yapıyoruz.”

“AŞ’ILAR KARIŞTIRILARAK DAHA ETKİLİ SONUÇ ELDE EDİLEBİLİR”

Özlem Türeci ise, “Ne kadar çok a*şımız olursa o kadar iyi olur. Teoride onları karıştırabiliriz de. Çünkü günün sonunda amacımız sürü bağışıklığı sağlamak. Olabilecek kadar çok insanın aş*ı olmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir