süper meyve

Konya’da, kanserelanan eşinin sağlıklı beslenmesi için yurt dışından içinden gelen fidanlarla “süper meyve” olarak büyütülebilir bir şekilde iyi yetiştirmeye kullanımı Tahsin Tosun, yaratıcı bir şekilde sahip olabilen iyi sonra sonra bahçeyle iş sahibi olabilir.

Tosun, 6 sene önce eşi geniz kanserleri yakalanınca, onyıldan zengin, morsü çalı meyvesi olan aronyanın sağlığa faydalarını bilen. Ukrayna’dan 200 fidan getiren Tosun, Sarayönü ilçesinin Kurşunlu Mahallesi’nde 6 dekarlık alana bahçe kurdu. Tıbbi tedaviye devam ederken meyveyi de ürünye uygun bir şekilde hoş olmayan bir şekilde kavuştuktan sonra seçiminizi yapın. Taleplere yetişemez gelen ve fidan yetiştirme 1200’e çıkaran özel inşaat yapımı inşaat malzemeleri üretimine geçişimini tamamlamaya başlamaya başladı.

“Biz geçimimizi tamamıyla aronya çalışır durumda”

Tosun, AA muhabirine, aronya ile eşinin sağlık problemleri nedeniyle tanıştıklarını söyledi. Yaklaşık 6 sene evvel bahçeyi oluşturduklarını ifade eden Tosun, “Hem kendimiz tüketiyoruz hem de gereksinimi olan insanlara meyveyi sunuyoruz.” dedi.

Küçük ölçekli bir bahçede üretim yapmasına karşın gelirinin gayet iyi olduğuna ilgi çeken Tosun, şu şekilde konuştu:

“Aronya yetiştiricileri, dekar başına Türkiye’de yetiştirilen başka bitkilerin tamamından daha yüksek gelir sağlıyor.

Şu anda kilosunun perakende satış fiyatı, yaş olarak 120 lira, kurusu ise 380 lira. Biz dört kişilik bir aileyiz ve senelik geçimimizi çok rahat bir şekilde tamamıyla aronyadan sağlıyoruz.

Aynı vakitte bunun sirkesini, reçelini de üretiyoruz. Dondurulmuş olarak da satıyoruz. Altıncı seneımızda bu sene bitki başına verimimiz 4 kilo civarında. Toplamda 5 ton meyve çıkacak.”

Türkiye’de meyvenin yeni yeni tanınmaya başladığını dile getiren Tosun, Avrupa ülkelerinde, ABD’de, Rusya’da ve Balkan ülkelerinde çok ciddi miktarda yetiştirilerek tüketildiğini anlattı. Meyvenin insan sağlına olumlu tesirlerini hatırlatan Tosun, şu şekilde devam etti:

“İçerdiği antioksidan, antosiyanin ve fenollerle bu meyve insan sağlığına iyi geldiği belirtiliyor.

Özellikle son senelerde hayat sürdüğümüz pandemi nedeniyle insanların bağışıklık sistemine ve sağlığa verilen önemle bu meyve ön plana çıktı.

Aronya bir sağlık meyvesi. Bizim keyifle kiralık, kayısı gibi keyif alarak yediğimiz meyvelerin dışında kekremsi, ağızda burukluk bırakan bir tada sahip.

Aronya, şampiyonu diyebileceğimiz en güçlü antioksidanlara sahip olan meyvelerdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir