tansiyon

Kökünden Yapraklarına Kadar Her Derde Deva: -Kırmızı Güzelin 8 Faydası- Pancar, güçlü tıbbi özelliklere sahip olduğundan son derece sağlıklıdır ve çok sayıda rahatsızlık ve ha’stalığa iyi gelir. Pancara kırmızı rengini veren antosiyaninler g’üçlü k’anser karşıtı özelliklere sahiptir.

Ayrıca pancarda, kalp sağlığını destekleyen doğal bir antienflamatuar ajan olan ‘betain’in yanı sıra B1, B2, B12 ve C vitaminleri ile bakır, magnezyum, potasyum, demir, fosfor ve iyodin mineralleri gibi ö’nemli vitamin ve mineraller bulunur.

Pancar k’an akışını hızlandırır, kolestrol seviyelerini düzenler ve karaciğer sağlığını korur. Pancar, anemi ile mücadele eder ve vücudu toksinlerden arındırır. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatır ve k’an damarlarını korur. Pancar, antioksidan, selüloz ve sindirimi artıracak özel bir lif türü olan pektin açısından zengindir. Bu sağlıklı sebze, yağlı karaciğer h’astalığına karşı da korur. Pancar aynı zamanda egzersiz sırasındaki dayanıklılığı, g’ücü ve performansı artırır,

bu nedenle sporcular için son derece yararlıdır. Pancar çiğ, haşlanmış veya fırınlanmış yenebileceği gibi suyu da içilebilir. Yapraklarını çöpe atmak yerine pişirebilirsiniz, çünkü pancar yaprakları da potasyum bakımından zengindir (yarım bardakta 644 mg).Yapılan bilimsel araştırmalar, potasyum açısından zengin gıdaların tüketmenin ve sodyumu kesmenin, k’alp h’astalıkları ve i’nme r’iskini % 21 düşürebileceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir