tarih belirtti

Altın uzun bir süredir 400-410 TL bandında seyrediyordu, ancak Merkez Bankası’nda yaşanan değişim altın fiyatlarında çok ciddi yükselişe neden oldu, altın şu sıralarda 441 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altının alış fiyatı ise 714 TL seviyesinde. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte düğün sezonu da geliyor, kuyumculardan yatırım yapacak vatandaşlara önemli uyarılar geldi. Yaz aylarında altına yapılacak olan talebin artması fiyatların da artmasına neden olabilir değerlendirmesi yapıldı.

Kuyumcu Mustafa Zağlı, “Şu sıralarda altın fiyatının kendisini koruduğunu söyleyebiliriz, genele bakıldığında ise ortalamanın bir miktar altında, bir önceki sene pandemiden dolayı altına çok ciddi bir ilgi oldu, vatandaşlarımız hızlı bir altın alımı yaptı, bundan dolayı altın fiyatlarında da bir yükseliş yaşandı. Enflasyonu göz önünde tutarsak altının her daim prim yapan bir maden olduğunu söyleyebiliriz. Altında hali hazırdaki fiyat seyrinin Ramazan ayı sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Yaz aylarında düğün sebebi altına olan talebin onu, altına olan talebin artmasına neden olur ayrıca gurbetçiler ve yatırımcılar da altın fiyatlarında az da olsa bir yükselişe neden olabilir denildi. Zağlı, 2021 yılı sonuna doğru çeyrek altın fiyatlarının 900 TL’yi bulabileceğini belirterek, elinde altın olan vatandaşların bu konuda panik yapmamaları gerektiğini söyledi.

“Yıl sonu için çeyrek altın tahminimiz 900 TL yönünde. Yastık altında altını olan vatandaşların panik yapmasına lüzum yok, altınlarını bozdurmayıp tutmaya devam etsinler, altının hiçbir dönemde çok aşağıya bir seyri olmamıştır. Çok ciddi bir yükselişin yaşanmasını bekliyoruz, şu sıralarda vatandaşlarımızın ilgisi çeyrek altına yönelik, ciddi miktarda alım yapıldığını gördük. Uzun vadede altın yatırımcısının kar edeceğini düşünüyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir