tarih geldi

Uzmanların yaptığı değerlendirmeye göre, v’aka sayısındaki artışın 20 binleri bulacağı, nisan ayının sonu ile mayıs ayının başında ise gerileme beklendiği yorumları yapılıyor. Ekonomik güçlük yaşayan sektörlerin yeniden y’asaklarla zorlanmaması için kuralların kolay değişmeyeceği, gerekirse, bölge ve mahalle y’asakları getirileceği belirtiliyor. Bilim Kurulu üyelerinden bazılarının, mutasyon nedeniyle hızlı bir bulaşmanın söz konusu olduğu, mavi kodlu iller dışındaki illerde hafta sonu y’asaklarına geri dönülmesi, kırmızı kodlu illerden de giriş-çıkışların sınırlandırılmasını istedikleri öğrenildi.

V’akaların 100 binde görülme oranlarına göre illerin 4 ayrı gruba ayrılmasıyla başlayan uygulamada, ikinci haftanın ardından yeni değerlendirmeler başladı. Hükümetin ilgili birimlerinde, büyük şehirlerin dayanma kapasitesinin son ana kadar korunacağına ilişkin görüş oluştuğu öğrenildi.

Ekonomik güçlük yaşayan sektörlerin yeniden y’asaklarla zorlanmaması için kuralların kolay değişmeyeceği, gerekirse, bölge ve mahalle y’asakları getirileceği belirtiliyor. YOĞUN BAKIMLAR DOLARSA… Yapılan değerlendirmelerde, yeni uygulamaya bağlı olarak, vaka sayısında artışın beklendiği ifade edildi. Uzmanlar şu değerlendirmelerde bulundu:

“Normalleşmeden 10-15 gün sonra v’akaların artmasını bekliyorduk. Ancak bu artışlar, yoğun bakım ve e’ntübeye henüz yansımadı. İstanbul’da polikliniklere başvurularda artış söz konusu. Türkiye genelinde de aile hekimliklerinin takip ettiği pozitif v’akalarda artış var. Fakat büyük şehirlerin kırmızıya dönmesi için birçok kritere bakılıyor. V’irüsün yayılma h’ızı, pozitiflik oranı, test sayısı, v’akaların yoğun bakıma ve e’ntübeye dönüşme oranı, hasta oranı gibi veriler dikkate alınacak.”

ÖNCE ARTIŞ SONRA GERİLEME Uzmanların yaptığı değerlendirmeye göre, v’aka sayısındaki artışın 20 binleri bulacağı, nisan ayının sonu ile mayıs ayının başında ise gerileme beklendiği yorumları yapılıyor. Gerilemedeki en önemli etkenler hava sıcaklıklarının artması, kapalı ortamlardan açık havaya geçilmesi ve mesafenin fazlalaşması olacak.

Uzmanlar, yaz aylarının kısmen rahat geçeceğini, m’utasyondaki gelişmeye bağlı olarak yeni kararların tartışılacağını belirtiyor. A’şı, yeterince yapılmadığı için henüz değerlendirmeye alınmıyor. A’şılama artarsa, etkisi ancak yaz aylarında görülecek.

UYARILARA DEVAM. Toplantılarda, kısıtlamaların kaldırılmasının maske ve mesafenin de kalktığı anlamına gelmediği, kurallara uyulmaması durumunda eski y’asaklara yeniden dönülebileceğine dair hatırlatmaların sık sık yapılarak, kamuoyunun bu konudaki duyarlılığının arttırılması gerektiği ifade edildi.

İstanbul’daki artışın şubat ayının ikinci yarısından itibaren başladığı, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından hastalık şikâyetiyle test yaptıranlarda yüzde 50, hastalık görülme oranında ise yüzde 20 artış olduğu belirtiliyor. Bilim Kurulu üyelerinden bazılarının, m’utasyon nedeniyle h’ızlı bir bulaşmanın söz konusu olduğu, bunun aile içi bulaşları arttırdığı yorumu yaptıkları, mavi kodlu iller dışındaki illerde hafta sonu y’asaklarına geri dönülmesi, kırmızı kodlu illerden de giriş-çıkışların sınırlandırılmasını istedikleri öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir