Teşekkür etmek istiyorum

Türkiye ile yapılan anlaşmayı Meclis’te onayladılar! “Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum” Dost ülke Arnavutluk ile Türkiye arasındaki s’ağlık anlaşması Arnavutluk Meclisi’nde onaylandı. İktidardaki Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Florenc Spaho, “Türk h’ükümeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ülkemize yaptığı koşulsuz yardımlardan dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Arnavutluk ve Türkiye h’ükümetleri arasında s’ağlık alanında bağış yapılmasına i’lişkin anlaşma, Arnavutluk M’eclisinde onaylandı. M’eclisteki t’artışma’ların ardından yapılan oylamada, Türkiye’nin mali desteği ile inşa edilmekte olan Fier Bölge Hastanesine i’lişkin anlaşma 99 “evet”, 5 “hayır” ve 4 “çekimser” oy ile m’eclisten geçti.

Arnavutluk S’ağlık ve Sosyal K’oruma Bakanı Ogerta Manastirliu, m’eclis oturumundaki konuşmasında, Fier’deki yeni h’astanenin modern bir yapıya sahip olacağını ve ülkedeki yeni h’astane inşası için kilometre t’aşı t’eşkil edeceğini söyledi. H’astanenin ayrıca, d’oktorları “h’astane özerkliği” modeliyle çalışmalarına göre değerlendireceğini aktaran Manastirliu, “Fier’deki h’astane, k’amu h’astanesi hizmetinin bir p’arçası olarak modern bir yapı olacak. E’ntegre s’ağlık hizmetinin bir merkezi ile araştırma bilgisi ve y’üksek t’eknoloji müdahalelerinin aktarım merkezi olacak.” dedi.

H’astanenin Arnavut ve Türk ortak ekip tarafından yönetileceğini söyleyen Manastirliu, burada 380 s’ağlık ve destekleyici hizmet personelinin istihdam edileceğini aktardı. Manastirliu, Fier’de inşa edilen h’astanenin Arnavutluk’taki h’astanelerin idaresinde ve halka hizmet sunmada yeni bir dönemin ilk adımlarını oluşturacak yeni bir model olacağını sözlerine ekledi.

Erdoğan’a teşekkür İ’ktida’rdaki S’osyal’ist Parti (PS) Milletvekili Florenc Spaho da h’astanenin tüm modern standartlar, koşullar ve ekipmanlarla inşa edildiğine dikkati çekti. Bu önemli yatırımın z’or zamanlarda kendilerini her zaman destekleyen Türk devletinden geldiğini hatırlatan Spaho, şunları söyledi:

“Ülkelerimiz arasında yıllardan beri pekişen bir dostluk ve kardeşlik var.  Bunun k’anıtı, Türk hükümetinin sürekli ve aynı zamanda uluslararası düzeydeki desteğidir. Türkiye, bizim sadece en iyi, en sadık ve en s’tratejik mü’ttefiklerimizden değildir, aynı zamanda halklarımız arasında da kültürel ve kardeşçe bir bağ vardır. Türk hükümeti ile Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’a ülkemize yaptığı k’oşulsuz yardımlardan dolayı teşekkür etmek istiyorum.”

Fier’deki h’astaneyi s’ağlık alanında çok önemli bir yatırım olarak nitelendiren Spaho, h’astanenin nitelikli hizmet sağlayacağını v’urguladı. Anlaşmanın onaylanmasına ilişkin y’asa tasarısı, Cumhurbaşkanı İlir Meta’nın da imzalamasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanması ile 15 gün içinde yürürlüğe girecek.

Anlaşma içeriği

Türkiye S’ağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir ile Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo arasında 2 Şubat 2021’de imzalanan anlaşmaya göre Türkiye Arnavutluk’a Fier’de inşa edilmekte olan 150 yataklı bir h’astaneyi ve bu h’astanede kullanılacak t’ıbbi ekipman, m’alzeme ve mobilyayı bağışlamayı t’aahhüt ediyor.

Anlaşmaya göre, bahsi geçen bağış Arnavutluk s’ağlık sistemini g’üçlendirmek ve s’ağlık altyapısını desteklemek amacıyla Türkiye tarafından verilecek. Bu bağlamda Türkiye, Fier Bölge H’astanesinin geçiş dönemi boyunca Arnavutluk’a sağlık personeli a’tayacak ve S’ağlık Bakanlığı aracılığıyla danışmanlık sağlayacak.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın 6 Ocak’ta Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği h’astanenin şantiyesi, Ocak 2021’de açıldı. İnşaat çalışmaları Y’DA G’roup tarafından yürütülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir