tiryakilere

S’igarayı bırakan çalışanlarına senelik 12 bin lira ikramiye, bir hafta ek izin Esnek ambalaj pazarında hizmet veren özel bir şirket, çalışanlarını s’igarayı bırakmaya teşvik etmek amacıyla bir program başlattı. 2020 yılının kasım ayında yaşama geçirilen çalışmayla s’igarayı bırakan personele senelik 12 bin lira ikramiye ve 1 hafta ek izin hakkı verildi.

Motivasyon olması amacıyla ikramiye ve ek izin programsını başlattıklarını ifade eden İnsan Kaynakları Müdürü İlknur Köksal, 185 çalışanın, 50’sinin taahhütname imzalayarak s’igarayı bıraktığını, ilk ödeneklerin de Ocak Ayı ayında maaşla yatırıldığını dile getirdi.

4 sene evvel İstanbul odaklı kurulan ve elastik ambalaj pazarında hizmet veren Krcpack, çalışanlarını s’igarayı bırakmaya teşvik etmek amacıyla enteresan bir program yaşama geçirdi. Birçok ülkeye dışsatım yapan ve içeriğinde 185 çalışan sahip olan şirket, s’igarayı bırakan çalışanlarına senelik 12 bin lira ikramiye ve bir hafta ek izin programsını yaşama geçirdi. İlk etapta taahhütname imzalayarak, s’igarayı bırakanların adedi 50’ye ulaştı. Uygulamadan, hiç s’igara içmeyen çalışanlar da faydalanıyor.

Konuya dair bilgi veren şirketin İnsan Kaynakları Müdürü İlknur Köksal, ‘Kaliteli iş ve kaliteli yaşam’ vizyonuyla hareket ettiklerini ifade ederek, “Gıda sektörüne hizmet sunduğumuz amacıyla pandemiden olumsuz tesirlenmedik. Hatta çalışan personel sayımız geçtiğimiz sene marttan bugüne yüzde 50 arttı. Yeşilaycı bir şirketiz. Çalışanlarımızın sağlığını da düşünüyoruz.

Yönetim kurulu toplantımızı yapar iken şahıslar s’igarayı bıraksın diye bir program başlatmak istedik. Aynı vakitte ek gelir sağlamalarını da hedefledik. Motivasyonla daha süratli bırakacaklarını düşündük. Yıllık 12 bin lira ek gelir bunun yanısıra 1 hafta da ek izin kullanma hakkı veriyoruz. Böylece hem s’igaraya harcadıkları para ceplerinde kalıyor hem sağlıklarını koruyorlar hem de ek gelir sağlıyorlar” diye konuştu. 2021 OCAK AYINDA İLK ÖDENEK MAAŞLA YATTI Samsun’a yeni bir tesis kurduklarını, İzmir ve ABD’de ise satış ofislerinin bulunduğunu izah eden Köksal,

“Çalışanlar programlamayı duyunca şaşırdı ‘gerçekten bu tür bir şey olacak mı?’ diye sordular. İlk başta 185 çalışanımızdan 50’si si’garayı bırakacağını ifade ederek bize başvurdu, taahhütname imzaladı. Uygulamaya 2020’in sonlarında kasım-Aralık gibi başladık. 2021 Ocak Ayı ayında da ödeneği vermeye başladık. Yüksek olasılıkla 185 şahıs de bu programdan faydalanacak. Şirkette faaliyetlerine devam ettiği sürece program geçerli olacak” ifadelerini kullandı.

İŞE YENİ BAŞLAYANLAR DA FAYDALANIYOR Köksal, “Aramıza yeni katılan arkadaşlar da programdan faydalanabilecek. Maaş aldığınız sürece ek gelir de alacaksınız. Ocak Ayı ayında bin lirayı yatırınca programya katılmayanlar, ‘ben de katılmak istiyorum, hala bırakabiliyor muyuz?’ gibi sorularla bize geldi. Çalışanlarımız kendilerini ne vakit hazır hissederse, bırakmak isterse şirket olarak arkalarındayız. Uygulamaya istedikleri vakit dahil olabiliyorlar” dedi.

İnsanların inanmakta güçlük çektiğini bildiren Köksal, “Gerçekten ödeneği verip vermediğimiz soruyorlar, iş görüşmesi yapar iken de program ile ilgili bilgi veriyoruz. Mutlu oluyorlar, daha evvel bu tür bir programlamayı duymadıklarını söylüyorlar. 2 haftalık senelik izinleri var, bir haftasını sene ortamında harcıyorlar. Yazın yalnızca 1 haftaları kalıyor, buna ek 1 hafta da biz verince tatil planlarını ona göre yapıyorlar, bu da çalışanlara artı motivasyon oluyor” diye konuştu.

ÇALIŞANLARIMIZIN SAĞLIĞI, ŞİRKET BÜTÇESİNDEN DAHA ÖNEMLİ İlknur Köksal, “Şirketimizin bütçesine negatif bir yansıması olmadı, onların sağlığı daha mühim. Motive çok daha verimli çalışıyorlar. Taahhütname imzalamaları bizim amacıyla yeterli, şirket ortamında belli denetim mekanizmaları var. Onun dışında personelimizin sözüne güveniyoruz. Bırakıp yine başlayanlar, bir ileri yıl programdan faydalanamıyor” ifadelerini kullandı.

BİN LİRAYLA NELER YAPILIR? Aylık bin liranın mühim bir oran olduğuna ilgi çeken Köksal, “Personelimiz Esenyurt ve etrafında oturuyor. Aylık ek bin lirayla kiralarını karşılayabilir, faturalarını ödeyebilirler. Araçları varsa benzin ihtiyaçlarını, çocukları olan masraflarını karşılar. Bu geliri kaybetmemek amacıyla si’garaya uzaktan bakıyorlar” dedi. EVİN: 15 YILDIR KULLANIYORDUM 1 HAFTA ÖNCE BIRAKTIM

Şirkette 1 senedir satın alma uzmanı olarak çalışan Cantekin Evin ise 15 senedir s’igara i’çicisiydi. Uygulamayla si’garayı bırakan Evin, “Çok destekleyici bir program, her şirket bu tür bir şey yapmıyor. Ben de bırakalı 1 hafta oldu. Şu anda iyi hissedip farkediyorum ama arada canım çekiyor. Atıştırmalıklarla geçiştiriyorum biraz da kilo aldım. Aylık s’igara masrafım 600 lira civarındaydı, 1600 lira kardayım. Bin lirayla yatırım gerçeklştirmeyi düşünüyorum, arkadaşlarıma anlatınca inanmıyorlar” diye konuştu.

DEMİR: BULUNMAZ NİMET Hande Demir de 2 senedir iş geliştirme sorumlusu olarak çalışıyor. Hiç si’gara i’çmeyen Demir de programdan faydalanıyor. Kendisi amacıyla bulunmaz nimet olduğunu ifade eden Demir, “Hayatımda hiç si’gara i’çmedim, i’çilen bölgelerden büyük rahatsızlık duydum, dışında kaldım. Doğuştan Yeşilaycıyım, şirketimin bu tür bir destek vermesi müthiş oldu. Uygulama gittikçe genişliyor, benim çok hoşuma gidiyor. Üstelik bu programdan hiç si’gara i’çmemiş, gerçekte büyük bir fedakarlık yapmayacak olan ben de faydalanıyorum” ifadelerini kullandı.

İhtiyaç ve giderlerin adediz olduğunu bildiren Demir, “Anneyim, çocuğumun masrafları var. O bin lira kesinlikle bir boşluğu kapatıyor. 1 hafta da çoktan dinleniyorum daha ne olsun?” dedi. 22 YILDIR Sİ’GARA İ’ÇEN SEVİNDİK DE İMZAYI ATTI 22 senedir s’igara i’çen Burçin Sevindik ise bugün taahhütnameyi imzalayarak s’igarayı bırakma sözü verdi. 40 yaşındaki Sevindik, işe yeni başladı. Bölge satış müdürü olan Sevindik, “Müşterilerin yanısıra şirketin bu tür programları yaşama geçirdiğini söylemek, satışlara da pozitif tesir sağlıyor.

Taahhütnameyi imzalıyorum, bırakacağım. Arkadaşlarıma da destek olacağım” diye konuştu. Sİ’GARA MASRAFI AYLIK 600 LİRA Sevindik, “600 lira her ay s’igaraya gidiyordu. Uygulamadan bin lira da gelecek, 1600 lira karım olacak. Si’garaya almaya gittiğiniz vakit bunun ç’akmağı, sakızı, atıştırmalığı var. Çok masraf yapıyorsunuz. Bırakacağımıza ve destek göreceğime inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir