türk mucitten

Türkiye eğer projelere destek verilirse neler üretebileceğini tüm dünyaya gösterdi bundan 15 sene önce Selçuk B’ayraktar projesinin desteklenmesi durumunda Dünyada sayılı ülkelerden birininde Türkiye olacağını dile getirmişti şimdi ise Gaziantepli Gaziantepli Müslüm İncedal Türkiye’ye çok faydası olacak bir projeyi üretmeyi başardı P’kknın Türk A’skeri bölgelerine gönderdiği uyduruk Maket uçaklar için önemli bir çözüm bulundu

ANTEPLİ MUCİT TAŞINABİLİR RADAR SİSTEMİ ÜRETTİ Gaziantepli Müslüm İncedal’ın ürettiği elde taşınabilen hava radar sistemi Vidar, Havelsan, Aselsan, Emniyet Genel Müdürlüğü le Türk S’ilahlı K’uvvetlerinin İ’stihbarat Daireleri tarafından kıskaca alındı.

A’merikalıları e’ndişelendiren buluşla ilgili İncedal iki defa A’merika Hava K’uvvetleri’nin Etik ve Bilim Kurulu’yla görüşmüştü.Antepli Müslüm İncedal’ın ürettiği elde taşınabilen hava radar sistemi Vidar, Havelsan, Aselsan, E’mniyet Genel Müdürlüğü le T’sknın İ’stihbarat Daireleri tarafından kıskaca alındı. A’merikalıları Panikleten buluşla ilgili İncedal iki defa Amerika Hava Kuvvetleri’nin Etik ve Bilim Kurulu’yla görüşmüştü.

Gaziantepli Müslüm İncedal’ın geliştirdiği lazer optik sistemiyle çalışan VİDAR hava radar sistemi A’merika Hava Kuvvetleri’nin ardından Aselsan, Havelsan, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk S’ilahlı K’uvvetleri İ’stihbarat Dairelerinin de radarına girdi. Amerika Hava Kuvvetleri’nin Etik ve Bilim Kurulu’nun dikkatini çeken VİDAR’la ilgili İncedal ile iletişim kuran Türk yetkililer VİDAR hakkında bilgi aldı. Ağır, büyük ve araç tarafında taşınabilen hava r’adar sistemlerinin daha gelişmiş halini elde taşınabilen bir kutu içerisine sığdıran İncedal’ın buluşu sahada o’perasyon yapan a’skeri birliğe büyük avantaj sağlıyor. Hava, kara ve denizde kullanılan a’skeri araçların tamamına monte edilebilen VİDAR, lazer sistemiyle çalıştığı için aldatılamıyor.

A’merikalıların geliştirdiği milyonlarca dolarlık hava t’aarruz teknolojilerinin arazideki bir düzensiz birlik tarafından artık çok düşük maliyete boşa çıkarılabileceğini ifade eden İncedal, “Bu donanımın Türkiye Cumhuriyetinde faaliyete girmesini ve desteklenmesini bekliyorum” dedi.“VİDAR tespit, teşhis ve takip yapabiliyor” Geçtiğimiz günlerde VİDAR’ın haberinin yayınlanmasının ardından Türkiye’de bulunan farklı emniyet ve s’avunma kuruluşlarının kendisini aradığını paylaşan İncedal, bu görüşmelerin somut süreçlere evrilmesini beklediğini söyledi. Mevcut hava r’adar sistemlerinin taşınabilir olmadığını, reaksiyon süreçlerinin çok düşük olduğunu belirten İncedal, “VİDAR görüntüleme mantığıyla çalışıyor. Görüntülemeyi aldatmak sadece kamuflajla mümkün olur. Ancak bu da çok zor.

Optik lazer gördüğü bir nesneyi asla atlamaz. Radyo frekansı ve RF sistemler aldatılabilir ama lazer aldatılamaz. Şimdiye kadar dünyada düzenli olmayan a’skeri yapılar için hava radar sistemi üretilmemiş. Örnek verecek olursak VİDAR’ın Afganistan’daki bir kullanımı A’merikalılar için büyük risk oluşturacaktır. Mesela Suriye’deki Türkmen grupları Rusya’nın hava s’aldırılarına maruz kalıyorlar. Sürekli yer değiştiren bir birliğin arazide mevcut büyük hava radar sistemlerini taşıması mümkün değildir. VİDAR’ı tek bir kişi bile taşıyabiliyor. Havadan gelecek t’ehditleri tespit, teşhis ve takip edebiliyor” ifadelerini kullandı.

“Milyon dolarlık yatırımlar 500 dolarlık cihazla boşa çıkarılacak” Testlerde göründüğü gibi 10 kilometre uzaklıkta uçan yolcu uçağının VİDAR tarafından tespit edilmesinin çok güzel bir örnek olduğunu sözlerine ekleyen İncedal, a’skeri birliklerin 10 kilometre uzaklıktaki bir hava t’ehdidini tespit ettiği anda 1 dakika bir zaman kazanacaklarını vurguladı.

“VİDAR şu an bizim a’skerimizin ihtiyacıdır” Hatay’da Amanos Dağları’nda t’eröristlerin geçişlerde paramotor kullandığını söyleyen İncedal, “Paramotorlu geçişleri oradaki i’stihbarat birimleri tespit edemiyor. İ’stihbarat birimleri beni oraya test yapabilmek için davet ettiler. VİDAR şu an bizim a’skerimizin ihtiyacıdır. Arazideki geçici üst bölgelerinde arazide her gün o’perasyona çıkan timlerin VİDAR’a ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum dedi ve seri üretime biran önce geçmek için Devletimizden destek istedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir