Türkiye Afgan

Afganistan’da sular durulmuyor Birleşik Devletlerin 20 yıl sonra yenilerek çekildiği Afganistan’da 20 yıl önceki yönetim T’aliban Ülkeyi sadece 2 hafta gibi kısa bir sürede geri aldı Birleşik devletlerin Afganistana harcadığı 800 Milyar dolar resmen çöp oldu Afganistan’da Taliban 20 yıl sonra başkent Kabil’i ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanında k’aos görüntüleri medyaya düşerken, dünya Afganistan’a kilitlendi.

ÇAVUŞOĞLU T’ALİBANIN VERDİĞİ MESAJLARI OLUMLU KARŞILIYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Biz T’aliban dahil tüm taraflarla diyalog halindeyiz. Tahliyelerin yapılmasına devam edilecek. Şu ana kadar T’alibanın verdiği mesajları olumlu karşılıyoruz. Afganistan’ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını ve b’arışını desteklemeye devam edeceğiz.”

DEVLET ÇALIŞANLARI İÇİN GENEL AF ÇIKARILDI

T’aliban, önceki h’ükümet döneminde çalışan tüm devlet memurları için genel af çıkarttı ve bu kişilerin işlerine geri dönmeleri çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada Rutin hayatınıza g’üven içerisinde başlayabilirsiniz” denildi.

UÇAĞIN TEKERLEKLERİNDE İNSAN PARÇALARI BULUNDU

Washington Post gazetesi: “Kabil’den kalkan a’skeri uçaklardan biri tekerleklerini kapayamadı. Bu yüzden uçak komşu bir ülkeye acil iniş yaptı. Burada yapılan kontrollerde tekerlek haznesinde insan parçaları bulundu

YÜZLERCE KİŞİ ÜST ÜSTE YOLCULUK YAPTI

A’BD o’rdusuna çalışan 640 Afgan, Katar’a oradan da A’BDye götürülmek üzere bir a’skeri uçağa bindirildikten üst üste yığılmış şekilde balık istifi gibi bir halde yığılmış halde yolculuk yaptılar bakalım önümüzdeki günler Türkiye için Afganistan’da neler getirecek umarız A’skerlerimizin ayağına taş bile değmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir