yakından takip

Rusya ile Ukrayna arasında k’riz! O ülke Türkiye’ye geliyor. Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasında devam eden Donbas k’rizini yakından takip ettiği belirtiliyor. Güvenlik kaynakları tarafından aktarılan bilgiye göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelinsky’nin bölgedeki gelişmeleri görüşmek amacıyla Türkiye’ye geleceği öğrenildi. Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerilim, Ankara’nın yakın takibinde. Güvenlik kaynaklarına göre NATO gelişmeleri yakından izliyor.

Ankara bölgede karşılıklı hukuktan yana. A’teşkesin kalıcı hale getirilip barışın sağlanması gerektiği belirtiliyor. Zelinsky’nin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor Bölgede tansiyon yüksek. Ukrayna ve Rusya arasında gerilim sürüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelinsky başkanlığında bir heyetin cumartesi günü yüksek düzeyli stratejik konsey toplantısı için Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Yunanistan ile güven arttırıcı önlemler toplantısı yapılacak. Sadece Ukrayna değil, Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Karabağ’la ilgili her geçen gün yeni bir gelişme oluyor. Türkiye, istikrarın korunması için çabalarını sürdürüyor. Güvenlik Kaynakları bu kapsamda Doğu Akdeniz’de düşen tansiyona dikkat çekti.

Yunanistan ile diplomatik ve a’skeri görüşmelerin başladığı hatırlatıldı. Bu adımın Türkiye’nin diyaloğa açık olduğunun bir göstergesi olduğu ifade edildi. İki ülke arasında güven arttırıcı önlemler toplantısının yapılacağı açıkladı. Azerbaycan ile tatbikat yapılması gündemde. Güvenlik kaynaklarına göre Azerbaycan ile Türkiye’nin tek o’rdu ile t’atbikat yapması da gündemde. Atılacak ikili adımlar üzerinde çalışmalar sürüyor.

Libya ile temas devam edecek Ve Libya’da s’ilahlarının susmasının ardından yaşanan süreç. Güvenlik kaynaklarına göre bundan önce olduğu gibi bundan sonra Libya ile temas devam edecek. Karşılıklı ziyaretlerin her zaman olabilecek.

Ankara-Moskova hattında son kurulan temaslar yapıcı Suriye’de ise Esed’in saldırgan tutumu ile alakalı Rusya ile görüşmeler sürüyor. Güvenlik kaynaklarına göre Ankara-Moskova hattında son kurulan temaslar yapıcı bir ortamda geçti. Suriye konusunda varılan mutabakatların çerçevesi hatırlatıldı, rejimin uygunsuz hareketlerinin tekrarlanmaması mesajı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir