yaklaşıyor

Kabus Her Yeri Saracak: Türkiye İçin Korkutan Uyarı.. Türkiye İçin Korkutan Uyarı geldi.. Kısa surede etkisi görülecek gelişmelerden sonra ortaya çıkacak hastalığın boyutu çok büyük olacak.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değiikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’de yaanan kuraklığın etkisiyle su seviyeleri azalan baraj ve göllerde bataklık ve gölcüklerin oluacağını söyledi. Bu sebeple ortaya çıkacak hastalığın boyutu çok büyük olacak.

İstanbul’da baraj doluluk oranının % 20,93 ile son 10 yılın en düük seviyelere gerilemesinin ardından uzmanlar i-kazlarda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değiikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, baraj sularının çekilmesi sonucunda ortaya çıkacak bataklık ve küçük gölcüklerin s-ivrisinek larvalarının yaam alanı haline geleceğini söyleyerek Batı Nil V-*-rüsü, Z-ika ve en büyük d-ü-manlarımızdan S-ıtmanın ülkede ba gösterebileceğine dikkat çekti.

Buralardaki su artık bir noktada taban suyu ya da can suyu dediğimiz su olduğu için kullanılmaz hale gelecek.” diyen Kurnaz, sözlerine öyle devam etti: “Bu da s-ağlık riskli oluturduğu için o barajlardan su çekilmeye son verilecek. Bundan dolayı da oralarda çok derin olmayan gölcükler halinde kalacak. İstanbul’un çevresinde bu gölcüklerin olması uzun vadede sivrisineklerin üremesine neden olacaktır.

Maalesef o s-ivrisinekler doğamızda çok fazla görülmeyen Batı Nil V*-rüsü, Z-ika gibi h-astalıkların biraz daha fazla doğamıza girmesine ve en sonunda da en büyük d-ümanlarımızdan olan s-ıtmanın görülmesine neden olabilir. Bunların hepsi önümüzdeki yaz için büyük tehlikeler

Burada korkulacak senaryo İstanbul, İzmit, İzmir bu tür yerlerde sıcaklıkların sıfırın altına dümemesi. Sıcaklıklar dümezse bu yumurtalar kıı geçirirler, kıı geçirirlerse bu s-ivrisinekler mart ayından itibaren üremeye balar. Bunlar üreyerek sezona balayacak olursa sivrisinek popülasyonunda ciddi bir artıla karı karıya kalırız. Maalesef iklim değiikliği de bizleri o senaryoya sürüklüyor”

 

“İklim değiikliğine bağlı etkilerden dolayı gerek suların azalması gerek yağı rejimindeki değiikliklerden dolayı muhtemelen farklı canlılarla karılamaya balayacağız. İstanbul özelinde düünecek olursak İstanbul’da daha önce görmediğimiz s-ivrisinek türlerini daha sık görmeye balayacağız Kuraklığa bağlı olarak mikro habitatların ortaya çıkması bu duruma neden olabilir. Normalde bir göl ekosistemi çok rahatlıkla kontrol altında tutulabilir. O bölgelere balık atılarak ya da farklı mücadele yöntemleriyle s-ivrisinek popülasyonu düürebilir.

Göl ekosistemi ortadan kalkınca küçük küçük parça sular ortaya çıkıyor. Üzerinden beslenecek balıklar ya da biyolojik etmenler üzerinden kalkacak ve o küçük birikintiler larvalar için çok daha uygun üreme alanı haline gelecek. Eğer bunlar düzgün takip edilmezse çıkan s-ivrisinek türleri Batı Nil V*-rüsü ve Z-ika gibi hastalıkların taıyıcısı haline gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir